گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

آنچه باید در مورد خرید ملک در ترکیه بدانید!؟

آنچه باید در مورد خرید ملک در ترکیه بدانید!؟

مقدمه

چند سالی است که دولت ترکیه شرایط سرمایه گذاری و اخذ اقامت در این کشور را تسهیل کرده، که این امر موجب افزایش تقاضا برای اقامت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک گردیده است. همچنین با توجه به توریستی بودن کشور ترکیه از یک سو و موقعیت جغرافیایی خاص آن که همچون پل ارتباطی میان آسیا و اروپاست، سرمایه گذاری در این کشور از نظر تجاری و اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.

از سوی دیگر، ایرانی های بسیاری به دنبال اقامت در این کشور از طرق مذکور می باشند تا زندگی بهتری را در کشوری که دارای امکانات بیش تر و شرایط پایدارتری است تجربه کنند یا شاید از این طریق بتوانند راحت تر به کشور های اروپایی و امریکایی مهاجرت کنند.

ایرانیان بدون داشتن ویزا می توانند به کشور ترکیه سفر کنند که این موضوع بر افزایش تعداد متقاضیان خرید ملک در ترکیه تأثیر زیادی داشته است. توجه داشته باشید که اگر چه خرید ملک در این کشور آسیایی اروپایی با توجه به امکانات رفاهی بیش تر، قیمت مناسب تر و مشکلات حقوقی کم تر، گزینه مناسبی جهت اخذ اقامت می باشد، اما این یک طرف قضیه است و طرف دیگر آن، آگاهی کامل از تمامی شرایط لازم جهت خرید ملک و اخذ اقامت در این کشور می باشد. این که کدام شهر یا محله برای خرید مناسب تر است؟ شرایط کسب و کار در کدام شهر بهتر است؟ و ...

با توجه به تجربیات گذشته، خرید ملک برای افرادی توصیه می شود که یا دارای تمکن مالی کافی بوده و مبلغ ملک خریداری شده جزء اندکی از سرمایه آن هاست، یا افرادی که از قبل در این کشور زندگی کرده و به وضعیت باثباتی از لحاظ کاری و درآمد رسیده باشند و یا افرادی که می خواهند از طریق گرفتن تسهیلات با بازپرداخت بلند مدت، در این کشور خانه ای خریداری کنند. افراد دیگر که دارای وضعیت نامشخص هستند یا در شرایط مالی مناسبی قرار ندارند، نیازمند پذیرش ریسک بیش تر در این خصوص می باشند.

بر طبق اطلاعات صحیح و معتبر، قیمت ملک در کشور ترکیه نسبت به کشور ایران بسیار پایین تر و قاعدتاً با توجه به نوسان شدید نرخ ارزهای خارجی در ایران، دارای صرفه اقتصادی بهتری جهت سرمایه گذاری می باشد. به بیان ساده تر، با یک پول مشخص اگر در ایران قادر باشید خانه ای کوچک و دارای امکانات کم بخرید، با همان پول می توانید در کشور ترکیه صاحب خانه بهتری با امکانات بیش تر از قبیل استخر، سونا، جکوزی و ... شوید.

در این مقاله سعی ما بر این است شما را در جریان شرایط و جزییات خرید ملک و سرمایه گذاری در کشور ترکیه قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

قوانین خرید ملک در ترکیه

طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی به شماره تصویب ۲۶۴۴ در ۱۸ ماه مه سال ۲۰۱۲ م، تملک و خرید اراضی برای تمامی اتباع خارجی در ترکیه بلامانع اعلام شده است. در مورد لیست شهروندان کشورهای مجاز به خرید ملک در جمهوری ترکیه می توانید از کنسولگری و سفارت ترکیه در کشور مبدأ سوال کنید و یا مستقیماً با سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه تماس بگیرید. شهروندان ایران مجاز به خرید ملک در کشور ترکیه هستند.

شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی از جمله (خانه، تجاری، زمین و اراضی) را با کسب استعلام از مراجع مربوطه خریداری نمایند. اتباع خارجی در صورتی که اراضی خریداری کنند باید طی دو سال اقدام به شروع ساخت کنند و طی این دو سال پروژه را به وزارت مربوطه معرفی نمایند.

هر شهروند خارجی می تواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری نماید.

شهروند خارجی می تواند تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری نماید.

شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده اند را ندارد.

     با خرید خانه ترکیه با ارزش کم تر از ۲۵۰ هزار دلار نیز می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید ولی حق شهروندی به شما اعطاء نخواهد شد. حق شهروندی فقط به آن دسته از اتباع خارجی داده می شود که ارزش ملکی که در ترکیه می خرند بالای ۲۵۰ هزار دلار باشد. کسانی که اقدام به خرید خانه ترکیه با ارزش کم تر از ۲۵۰ هزار دلار کرده اند، ابتدا برای دو سال و سپس برای سه سال اقامتشان تمدید می گردد و بعد از اتمام ۵ سال از زمان خرید خانه ترکبه شخص می تواند با مراجعه به اداره  مهاجرت اقامت دائم خود را دریافت دارد. برای کسانی که که بعد از خرید خانه اقامت دو ساله و سپس اقامت سه ساله دریافت می کنند ، احتمال رد درخواست اقامت دائم وجود ندارد. این اشخاص بعد از ۵ سال پاسپورت ترکیه را دریافت خواهند کرد و از مزایای شهروندی ترکیه برخوردار خواهند شد.

    اتباع ایرانی بدون ویزا به مدت ۹۰ روز می توانند در ترکیه اقامت کنند. اما خرید خانه در ترکیه یکی از روش های مطمئن برای گرفتن اقامت و شهروندی در ترکیه است.

طبق موازین و قوانین کشور ترکیه، انتقال مالکیت تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آن ها به امضا رسیده باشد، تنها در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی مقدور می باشد.

عقد قولنامه فی مابین طرفین در بنگاه و دفاتر مشاورین رسمی مقدور می باشد اما خریدار باید توجه داشته باشد صرف جاری شدن عقد قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه/سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت به وجود نمی آورد و فاقد وجهات قانونی جهت انتقال مالکیت می باشد.

شهروندان خارجی و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه می توانند از مالکین و مؤسسات مالی (بانک) معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.

در صورت عدم رعایت موارد زیر قرارداد خرید شما باطل خواهد شد:

اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد.

عدم تأیید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی.

پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه (ها) ی معرفی شده به وزارتخانه مربوطه.

عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه.

برای دریافت مجوزهای لازم برای صادر شدن سند به نام شما و دریافت کردن شماره مالیاتی، دریافت فیش آب و برق و حتی تلفن و انجام تمام مراحل مربوطه لازم است که در محضر وکالتی به نام شرکتی که قصد خرید ملک را دارید بدهید. بعد از دریافت نمودن شماره مالیاتی و طی کردن مراحل برای گرفتن تمام مجوزهای مربوطه، صدور سند ملک به نام شما صادر خواهد شد.

برای این که سند صادر شود اول از همه تمام مشخصات توسط پلیس کاملاٌ بررسی می شود و پس از بررسی کامل پلیس ترکیه اجازه نامه برای صادر شدن سند می دهد که این مراحل حدود ۳ تا ۴ ماه طول می کشد .

 

کدام شهر ترکیه برای خرید ملک و سرمایه گذاری مناسب تر می باشد؟

برای خرید خانه در ترکیه لازم است با شهرهای این کشور کاملاً آشنا شوید. سه شهر بزرگ استانبول، ازمیر و آنتالیا از شهرهای معروف ترکیه هستند. هر كدام از شهرهاى تركيه مزايا يا معايب مربوط به خود را دارد كه شما با توجه به هدفتان از خريد ملك بايد اين شهرها را انتخاب كنيد. در ادامه يك آناليزى از شهرهاى تركيه كه بيش تر ايرانى ها براى زندگى يا خريد ملك در ترکیه انتخاب مى كنند را برای شما ارائه خواهيم داد.

توجه داشته باشید برای این که اقامت و حق شهروندی ترکیه را اخذ نمایید، باید ارزش ملکی که در هر یک از شهرهای ترکیه خریداری می کنید، بالغ بر 250 هزار دلار باشد.

 

خرید ملک و سرمایه گذاری در استانبول

استانبول بزرگ‌ ترین و پُرجمعیت ‌ترین شهر در کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن کشور است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می ‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره جهان گسترده شده ‌است. تمامی این موارد، بعلاوه قدیمی بودن و باستانی بودن، باعث شده این شهر سهم بسیار زیادی در اقتصاد ترکیه داشته باشد. این کلان ‌شهر از لحاظ تعداد گردشگران خارجی جزء چند شهر اول دنیاست و سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر از سراسر جهان می باشد. شما در هر ساعت از شبانه روز می توانید رفت و آمد و خرید هر آن چه در زندگی به آن نیاز دارید را در این شهر تجربه نمایید. تقریباً همه محله آن دارای مراکز خرید بزرگ و لوکس می باشند.

بسیاری از مارک های مشهور و معتبر دنیا در زمینه پوشاک و البسه، لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم خانگی و ... در این شهر دارای نمایندگی هستند که این امر زمینه لازم برای تبادل سرمایه با بازارهای جهانی را فراهم می کند.

تعداد زیادی از مراکز آموزشی و دانشگاه های بزرگ و بین المللی ترکیه در این شهر قرار دارند.

با توجه به موارد ذکر شده فوق، قیمت ملک در این شهر (بیش تر مناطق نزدیک به مرکز شهر) نسبت به شهرهای دیگر ترکیه بالاست اما توجه داشته باشید شما از سرمایه گذاری سودآورتری در این شهر برخوردار خواهید شد.

به این نکته هم توجه نمایید با توجه به ازدحام زیاد جمعیت و شلوغی بیش تر در مرکز شهر، اگر چه این مناطق دارای جذابیت هایی بیش تری برای زندگی کردن می باشند اما برای بعضی از افراد که خواستار محیط آرام تر و خلوت تر هستند، ممکن است مناسب نباشد. برای این گونه افراد محله های بومی استانبول پیشنهاد می گردد که دارای محیط آرام تری هستند اما اگر نمی خواهید در محله بومی نشین این شهر زندگی کنید، بهترین انتخاب شما محله های غرب استانبول (مثل بيليك دوزو، باهچه شهير و اسنيورت) می باشد که به علت این که قدمت کم تری دارند از معماری و شهرسازی مدرن تری برخوردارند و دسترسی شما به بزرگره ها، وسایل حمل و نقل عمومی، مراکز خرید بزرگ و لوکس، سواحل دریا و ... بهتر می باشد.

در آخر از این نکته غافل نشوید که اگر چه قیمت ملک در استانبول با توجه به امکانات و زیرساخت های موجود در این شهر، اندکی بیش تر از سایر شهرهای ترکیه است اما در عوض فروش آن نیز راحت تر انجام می پذیرد و شما در اسرع وقت می توانید ملک خود را به پول نقد تبدیل نمایید. همچنین با توجه به ساخت ابر پروژه هایی که در این شهر در حال ساخت می باشد، ارزش ملک شما در حال افزایش بیش تری خواهد بود.

 

محله های اعیان نشین و فقیر نشین استانبول را بشناسید

یکی از مهم‌ ترین معیار‌های خرید ملک در استانبول ترکیه، انتخاب محله ‌ای مناسب برای زندگی است. اگر صرفاً به عنوان یک گردشگر و توریست وارد استانبول می شوید محله ‌هایی پیش روی شما قرار می‌ گیرند که برای اقامت و گشت و گذار گزینه ‌های فوق العاده ‌ای هستند؛ اما این مسئله در زمانی که به عنوان یک شهروند و کسی که اقامت دائم و یا موقت کشور ترکیه را دارد، کمی متفاوت است. یعنی ممکن است خیلی از محله ‌های توریستی برای خرید ملک و زندگی مناسب باشد و در مقابل، برخی از آن ‌ها نیز برای زندگی اصلاً توصیه نمی گردند. طبیعتاً اگر تصمیم به خرید ملک در این شهر را دارید، باید محله های مناسب با معیار‌ها و اولویت ‌های خود را انتخاب نمایید. در زیر با چند محله این شهر آشنا می شویم:

محله ببک استانبول

یکی از اولین محله‌ هایی که می‌تواند برای خرید ملک در ترکیه و زندگی در شهر استانبول معرفی شود، محله ببک است. این محله که در بخش اروپایی نشین کشور ترکیه قرار دارد یکی از محله ‌هایی است که در آن ثروتمندان و هنرمندان بسیاری از کشور ترکیه زندگی می‌ کنند و به همین دلیل هم از جایگاه مناسبی برخوردار است. این منطقه چشم انداز زیبایی به سمت تنگه بسفر دارد و دارای ساختمان‌ ها و بنا‌های بسیار زیبایی است که در کنار رستوران و کافه‌ های باکیفیت و محبوب، شرایط ایده آلی را برای اقامت در شهر استانبول فراهم آورده است.

از ویژگی‌ های برجسته این محله، حضور دانشگاه بسفر است که یکی از دانشگاه ‌های رتبه برتر آموزش در کشور ترکیه بشمار می ‌رود. در کنار این موضوع نیز باید گفت که پارک ببک به عنوان یکی از بهترین پارک‌ های موجود در استانبول است نیز در این محل است. پس می ‌توانید با خیال راحت برای خرید ملک در شهر استانبول روی این محله حساب باز کنید.

 

محله باکرکوی استانبول

از دیگر محله ‌های مناسب برای زندگی در شهر استانبول محله مشهور باکرکوی است. این محله از نظر اقتصادی و تجاری اهمیت بسیاری دارد. علاوه بر این می ‌توان گفت که محله باکرکوی از ویژگی ‌های بَرجسته دیگری نیز برخوردار است که از میان آن ‌ها می ‌توان به وضعیت اقتصادی خوبی که به دلیل داشتن مراکز خرید لوکس، سینما، کافه، رستوران و ... دارد و هم چنین ساکنینی با وضع مالی خوب اشاره کرد. از مشهورترین و بهترین مراکز خریدی که در محله باکرکوی وجود دارد می ‌توان به کاپاسیتی اشاره کرد که طرفداران بسیاری دارد و نقش بسزایی را در جمعیت این محله بر عهده دارد.

این محله به دریای مرمره و ساحلی بسیار زیبا نزدیک است که در کنار غرفه ‌های غذای دریایی اش می ‌تواند خاطرات فوق العاده ‌ای را برای شما رقم بزند.

محله سلطان احمد استانبول

احتمالاً اسم محله سلطان احمد و شهر استانبول بار‌ها و بار‌ها به گوشتان خورده است. محله سلطان احمد از آن دسته محله ‌هایی است که برای توریست ‌هایی که به شهر استانبول می ‌آیند جذابیت زیادی دارد. محله سلطان احمد تاریخی است و از قدیمی‌ ترین محله ‌های استانبول بشمار می ‌رود. این محله با وجودی که جاذبه خوبی برای گردشگران است، می ‌تواند برای زندگی و خرید ملک نیز انتخاب مناسبی باشد.

در این محله شما می ‌توانید با اماکنی مثل ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد، کاخ توپکایی و بازار بزرگ روبرو شوید. علاوه بر این یکی از قدیمی ‌ترین مراکز خرید استانبول که کاروسل نام دارد نیز در این محله است که از قیمت و کیفیت فوق العاده ‌ای بهره‌ مند است. در این محله رستوران ‌ها و کافه ‌های بسیاری نیز وجود دارد که همگی کیفیت بالایی دارند و دیگر شما را به رفتن به دیگر مناطق بی نیاز می ‌کند. فقط باید این را بگوییم که هزینه این رستوران ‌ها نسبتاً زیاد است، چرا که کیفیت خوبی دارند. پس اگر تصمیم به زندگی و یا خرید ملک در شهر استانبول دارید حتماً به این محله سری بزنید و آن را به عنوان جزئی از گزینه ‌های خود مورد بررسی قرار دهید.

 

محله کادیکوی استانبول

این محله که در بخش آسیایی استانبول قرار دارد نیز می‌ تواند گزینه خوبی برای اقامت و یا خرید ملک در شهر استانبول بشمار آید. محله کادیکوی استانبول حس و حال کاملاً متفاوتی با بخش اروپایی این شهر دارد و شرایط مناسبی را برای اقامت ایجاد کرده است. جالب است بدانید که بطور کلی ایرانیان بسیاری که در این بخش زندگی می ‌کنند از انتخاب خود بسیار راضی هستند، چرا که به دلیل حس و حال آسیایی این منطقه، احساس راحتی بسیاری در این محله پیدا کرده اند. از دیگر ویژگی ‌های بَرجسته این محله می ‌توان به مراکز خرید متعدد با قیمت ‌های مناسب اشاره کرد. پس اگر می‌ خواهید با مهاجرت خود حال و هوای آسیایی تان را نیز حفظ کنید این محله انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

 

محله بی اغلو استانبول

یکی دیگر از بهترین محله ‌های استانبول برای زندگی و خرید ملک، محله بی افلو است. این محله بیش تر برای کسانی مناسب است که به دنبال آرامش و سکوت هستند. بی اغلو بیش تر حالت محلی دارد و مردمان مهمان نواز و مهربان آن نیز معروف هستند. اگر تصمیم به زندگی در این محله بگیرید باید بگوییم که شادابی و سرحالی شما روز افزون خواهد شد. خیابان محله بی اغلو در استانبول ترکیه به دلیل داشتن بوتیک و مراکز خرید فراوان و همین طور رستوران ‌های ارزان قیمت، محبوبیت و توجه بسیاری از سوی توریست ‌ها و محلی ‌ها به خود جذب کرده است. پس اگر تصمیم به خرید ملک در شهر استانبول ترکیه گرفته اید، حتماً محله بی اغلو را نیز مد نظر قرار دهید.

 

خرید ملک و سرمایه گذاری در ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز تجاری و صنعتی می باشد. ازمیر شهری به نسبت خلوت تر از استانبول می باشد که جمعیت آن طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۸ م، ۳۷۳۹۳۵۳ نفر بوده است. این شهر در ساحل دریای اژه قرار دارد و همه ساله میزبان تعداد زیادی نمایشگاه و کنگره ‌های مختلف صنعتی، تجاری و علمی است. دانشگاه ‌های معتبری در این شهر وجود دارد که از جمله بارزترین آن ها می ‌توان به دانشگاه اژه و دانشگاه دوکوز ایلول اشاره نمود که رشته‌ های فنی و مهندسی در آن تدریس می ‌شود. این شهر یکی از جاذبه ‌های توریستی ترکیه نیز به حساب می‌ آید که زیبایی طبیعت آن قابل توصیف نیست. سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه ‌ای، آثار تاریخی متعدد از دوره ‌های پیشین همانند شهر تاریخی افس-یکی از بزرگ ترین و زیباترین شهرهای باستانی در دنیا-و آب های معدنی در سواحل چشمه، شهر باستانی ترووا و ... همه ساله شمار زیادی توریست علاقه‌ مند به دریا و آثار تاریخی را به خود جلب می ‌نماید.

در اغلب روزهای سال حتی زمستان ها، هوای ازمیر خنک و معتدل می باشد که شرایط زندگی کردن در این شهر را مناسب تر کرده است.

موقعیت تجاری ازمیر خاص است و با توجه به این که قیمت ملک در ازمیر به نسبت استانبول کمی ارزان تر است، از این رو برای سرمایه گذاری و خرید ملک توصیه می شود.

توجه داشته باشید اتباع خارجی در برخی از مناطق ازمیر اجازه خرید ملک را ندارند، بنابراین قبل از خرید حتماً از کارشناسان خبره این کار مشورت بگیرید.

 

خرید ملک و سرمایه گذاری در آنتالیا

بدون شک آنتالیا یکی از زیباترین شهرهای جهان می باشد. آنتالیا همیشه مملو از توریست و گردشگر است، حتی مردم ترکیه نیز برای گذراندن تعطیلات خود به این شهر سفر می کنند. این شهر در ساحل دریای مدیترانه واقع شده است و آب و هوایی مشابه با ازمیر دارد.

آب و هوای این شهر بطور کلی مدیترانه ‌ای بوده که در فصل تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل و بارانی است. میانگین دما در تابستان بین ۳۰ تا ۳۵ درجه ‌است.

این شهر زیبا مملو از هتل های بزرگ چند ستاره است که امکانات لازم و کافی برای پذیرایی از توریست ها را دارند. اغلب گردشگران و توریست ها برای گذراندن تعطیلات و استفاده از آب و هوای آنتالیا به این شهر سفر می کنند. آنتالیا محبوب ترین شهر ترکیه برای گشت و گذار ایرانیان محسوب می شود.

با آن که جمعیت این شهر به نسبت کم تر از استانبول و ازمیر می باشد، اما تردد توریست ها و همچنین هتل های بی شمار، این شهر را کمی شلوغ جلوه می دهد. به لحاظ آن که آنتالیا کاملاً توریستی است برای سرمایه گذاری و تجارت روی صنعت توریست و گردشگر بسیار مناسب می باشد.

قیمت ملک در آنتالیا نیز مشابه با ازمیر و کم تر از استانبول می باشد. هزینه زندگی نیز در این شهر به نسبت استانبول 10 تا 20 درصد کم تر است، از این رو برای زندگی و اقامت بسیار مناسب است.

 

نکات ضروری در خصوص خرید ملک در کشور ترکیه

اگر می خواهید در شهرهای مختلف ترکیه مانند استانبول، آنکارا، آنتالیا و ... ملک خریداری نمایید، فقط و فقط از طریق شرکت های معتبر و دارای مجوزهای لازم مبادرت به این کار نمایید. شرکت های نامعتبر و سودجو، اطلاعات غلطی در خصوص قیمت املاک و قواعد و قوانین خرید و فروش آن در این کشور را در اختیار شما قرار خواهند داد که مبنای محاسبات شما را بهم خواهد ریخت.

 

با توجه به این که قوانین مربوط به خرید و فروش ملک توسط خارجی ها در کشور ترکیه بارها مورد بازبینی قرار گرفته و مدام در حال تغییر می باشد (تا بتواند از این طریق شرایط به روزتری را برای خریداران خارجی فراهم آورد تا آن ها امکان سرمایه گذاری بیش تر و بهتری را داشته باشند) و برای این که در خرید ملک در کشور ترکیه دچار مشکل نگردید، قبل از هرگونه اقدامی حتماً با یک وکیل و یا مشاور حقوقی آگاه که به قوانین جدید کشور ترکیه آشنایی لازم را دارد مشورت کنید.

 

در صورت پرداخت هرگونه وجه ابتدائاً سعی کنید وجه را از طریق سیستم بانکی پرداخت کنید و اگر به دلیل مشکلاتی نتوانستید این کار را انجام دهید، حتماً رسید کتبی مطمئنی از شخص دریافت کننده مبلغ بگیرید و سپس سعی کنید هم زمان با پرداخت نقدی وجه، ملک را در اداره ثبت املاک (تاپو) به نام خود انتقال دهید. نکته دیگر این که دقت کنید وجه را سعی کنید به مالک ملک تحویل دهید نَه به دلال و بنگاهی و واسطه ها.

 

دقت کنید که ملک خریداری شده مشکل مربوط به شهرداری نداشته باشد. مشاهده شده که هموطنان ملکی را خریداری نموده اند و پس از آن متوجه شده اند که ملک بدون مجوز شهرداری بنا شده و یا فاقد پایان کار و بدون رعایت اصول ایمنی است. در مواردی مشخص شده است که ملک در طرح شهرداری قرار دارد و فروشنده هم با شهرداری توافق نموده است! در پایان مجدداً تأکید می شود که رعایت همه موارد فوق از عهده شخص عادی خریدار خارج است و حدالامکان باید توسط وکیل یا مشاور حقوقی معتبر انجام گیرد.

 

تاحد امکان و با راهنمایی مشاورتان سعی کنید ملک مورد خریداری را از نزدیک دیده و با مشخصات سند تاپو انطباق دهید. بارها مشاهده شده که ملکی که در تاپو به نام خریدار انتقال داده شده با ملکی که فروشنده مدعی فروش آن بوده، متفاوت بوده است. در این خصوص صحبت با همسایگان یا مستاجر احتمالی ملک هم راهگشا خواهد بود.

 

قبل از پردخت وجه و با راهنمایی مشاور، از عدم وجود هرگونه بدهی ملک (اعم از بدهی های مالیاتی یا قبوض برق و گاز و آب و ...) اطمینان حاصل کنید. همچنین در قسمت توضیحات سند رسمی ملک دقت کنید که ملک در رهن بانک یا شخص دیگری نباشد.

 

حتماً شهرهای مناسب ترکیه مانند آنکارا، استانبول و ... را جهت خرید ملک انتخاب نمایید. زیرا این شهرها جزو کلان شهرهای کشور ترکیه هستند و خانه های موجود در این شهرها، از امکانات بیش تر و بالاتری نسبت به سایر شهرها برخوردارند.

 

در هنگام خرید ملک به جزییاتی مانند دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی، وضعیت محله و منطقه، فضای سبز، امکانات بازی برای کودکان، بافت محلی و سازگاری آن با فرهنگ ایران، دسترسی به مراکز خرید، بیمارستان ها و ... و در صورت داشتن فرزند، مدرسه و مراکز آموزشی جهت تحصیل فرزند خود دقت نمایید. البته در صورتی که بخواهید ملک با کیفیت تری را با صرف هزینه بیش تری خریداری نمایید، این جزییات بیش تر و بیش تر می شود.

 

به این نکته دقت نمایید که در کشور ترکیه، مشاعات نیز در سند به عنوان متراژ واقعی آن ملک به حساب می آید. این مشاعات ممکن است تا 30 درصد متراژ خریداری شده شما را شامل شود.

 

به سهولت و سرعت در تنظیم سند ملک خریداری شده دقت کافی را داشته باشید. مثلاً در بعضی از مناطق،  ممکن است یک اپارتمان معمولی تا ۲۰ سال عمر بنا جهت خرید پیدا کنید (این گونه ملک ها دارای مشاعات کم تر و بنای مفید بیش تری هستند) ولی به این نکته توجه داشته باشید که پروسه تنظیم سند این گونه ‌آپارتمان ها به علت این که هیچ شخص خارجی، واحد دیگری از آپارتمان مورد نظر شما را خریداری نکرده است، ممکن است تا حدود دو ماه زمان لازم داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز جهت خرید ملک در ترکیه

سند ملک و کلیه اطلاعات شامل محل دقیق قرارگیری ملک، آدرس، مختصات زمین و همچنین تأییدیه سازمان ثبت اسناد در مورد هؤیت مالکیت ملک در ترکیه.

مدارک خریدار از جمله پاسپورت و کارت شناسایی که به ترکی ترجمه رسمی شده و توسط نوتر تأیید گشته است.

پرداخت عوارض شهرداری

دو نفر شاهد

حضور وکیل با ارائه اصل و کپی وکالتنامه با ترجمه رسمی مورد تأئید وزارت خارجه و دادگستری

حضور مترجم رسمی

خریدار

دو قطعه عکس

دو فقره کپی پاسپورت

آدرس محل اقامت همراه با نام و فامیلی و اسم پدر

شماره مالیاتی

اجازه مخصوص ثبت سند برای ملیت های مختلف

فروشنده

مشخصات ثبت سند در دفتر اسناد رسمی انجام می شود. در دفتر اسناد رسمی مترجم قسم خورده به صورت شفاهی اطلاعات مربوطه به سند از قبیل منطقه، متراژ و مابقی جزییات را با شما مرور می کند و سپس اصل سند به شما تحویل داده می شود.

۱ عدد عکس

۲ فقره کپی پاسپورت

شماره مالیاتی

آدرس محل اقامت

 

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند

سند ملک مورد نظر و یا نامه تأییده سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، مالک با جزییات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات

پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی

برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری مربوطه

ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا، خانه، آپارتمان، دفتر و ...

یک قطعه عکس فروشنده (۴*۶)

دو قطعه عکس خریدار که می بایست حداکثر مربوط به ماه پیش باشد *۶)

حضور مترجم رسمی همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی

در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تأیید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده

 

موارد الزامی در مورد وکالت نامه

اگر خریدار و یا فروشنده شهروند ترکیه و ساکن خارج از ترکیه می باشند، وکالت نامه می بایست توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدأ صادر و ثبت شده باشد.

اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۶۱ م باشد احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی آن کشور نمی باشد. (کشور جمهوری اسلامی ایران عضو این معاهده نمی باشد).

اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لاهه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۶۱ م نباشد، وکالت نامه و سایر مدارک می بایست همراه با ترجمه رسمی به تأیید وزارت امور خارجه و دادگستری و همچنین کنسولگری و یا سفارت جمهوری ترکیه در آن کشور رسیده باشد.

 

هزینه ها

خریدار و فروشنده طبق قانون ۴۹۲ قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۲۰۱۳ م، ۲ درصد از ارزش واقعی ملک را می بایست پرداخت کنند. این مبلغ نمی تواند کم تر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صادر می شود باشد.

مالیات سرمایه در گردش می بایست در محل پرداخت شود.

هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می پذیرد.

 

هزینه های انتقال مالکیت

مالیات انتقال سند در ترکیه ۴% مبلغ ارزش ملک می باشد. در قانون نقل و انتقالات اسناد ترکیه به صراحت نقل شده میزان مالیات پرداختی باید در بین طرفین (خریدار و فروشنده) بصورت مساوی برای پرداخت تقسیم شود. روش های پرداخت توافقی نیز امکان پذیر می باشد.

در صورت عدم حضور خریدار، هزینه اخذ وکالت ۱۵۰ یورو می باشد.

Iskan یا همان پایان کار، هزینه ایی برای آپارتمان های نوساز است که با توجه به ارزش و متراژ آپارتمان از ۴۰۰ یورو شروع می شود.

قرارداد اخذ آبونمان برق برای واحدهای نوساز حدود ۱۰۰ یورو و برای واحدهای قدیمی ساز حدود ۳۰ یورو می باشد.

قرارداد اخذ آبونمان آب برای واحدهای نوساز حدود ۶۰ یورو و برای واحدهای قدیمی ساز حدود ۳۰ یورو می باشد.

عوارض شهرداری سالیانه یک بار قبل از آخرین روز ماه مه هر سال باید پرداخت شود. این میزان حدود ۰.۱ درصد از ارزش واقعی TAPU می باشد. هزینه شارژ تعمیر و نگه داری آپارتمان ها می تواند سالانه یک بار و یا بصورت ماهیانه پرداخت شود، این هزینه در آپارتمان های نوساز می تواند بصورت متوسط بین ۷۰-۴۰ یورو در ماه باشد. شایان ذکر است قیمت های ذکر شده در بالا فقط برای اطلاع شما می باشد، احتمال کاهش و یا افزایش هزینه ها در زمان خرید ملک توسط شما امکان پذیر می باشد.

 

سایر موارد لازم

مالک و یا وکیل قانونی او می بایست درخواست خود مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را پیش از انجام هرگونه عقدی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه کند. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تأخیر مواجه خواهد شد.

استعلام وضعیت ملک از سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه در خصوص بدهی ملک، وام، محدودیت قانونی اعمال شده بر ملک توسط دستگاه قضایی و یا ...

اگر یکی از دفاتر، درخواست خرید خانه توسط متقاضی خارجی را رد کرد، متقاضی می تواند از طریق اداره و یا سرپرستی منطقه به طرح درخواست مجدد اقدام نماید.

متقاضی می تواند از مشاور و یا سازندگان درخواست ارائه مجوزهای قانونی آن ها را داشته باشد و یا از صحت فعالیت آن ها با استعلام از مراجع مربوطه مطمئن شود.

خرید ملک در کشور جمهوری ترکیه یکی از شاخصه های بررسی درخواست اقامت توسط وزارت کشور جمهوری ترکیه می باشد و به تنهایی تضمین کننده اخذ اقامت دائم یا کوتاه مدت خریدار نمی باشد، تصمیم اعطای اقامت در اختیار وزارت کشور و بر اساس شاخصه های متفاوتی صورت می پذیرد. خریدار می بایست قبل از اقدام به خرید به نیت اخذ اقامت و یا تابعیت کشور ترکیه بر اساس تبلیغات انجام شده صحت آن ها را از وزارت کشور ترکیه و یا سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدأ را جویا شود.

در صورت بروز اختلاف بین طرفین، هر کدام از آن ها می بایست نسبت به ادعا و شکایت خود نزد مقامات قضایی تشکیل پرونده دهند.

طبق قانون جدید قبل از انتقال قطعی سند، دیگر نیازی به اخذ استعلام از ارتش ترکیه در مورد واقع شدن و یا عدم واقع شدن ملک یا زمین مورد نظر شما در اراضی تحت مالکیت ارتش از منطقه مورد نظر نمی باشد و انتقال و اعطای سند جدید طی ۷ روز کاری انجام خواهد شد.

برای انتقال مالکیت و نوشته شدن قولنامه، هر دو طرف قرارداد مؤظف به حضور در دفتر املاک می باشند، در صورت عدم حضور خریدار، مشاور املاک می تواند با اخذ وکالتنامه رسمی در یکی از دفترخانه های ترکیه، اقدام به خرید از جانب وی نماید.

 Tapu(برگه انتقال مالکیت) مهم ترین مدرک مورد نیاز خریدار می باشد که باید در هنگام اخذ آن به تمامی جزییات ذکر شده در آن دقت کند. در Tapu تمامی موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر می شود.

بهترین دیدنی های استانبول

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران (1 مورد)

مرتب سازی بر اساس
  • خیلی مطلب جامع و کاملی بود. ممنون.

    0 آدرس کوتاه: