گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

بهترین دیدنی های استانبول

بهترین دیدنی های استانبول

استانبول یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین شهرهای دنیا است و جاذبه‌های فراوانی دارد. در این شهر زیبا و توریستی، جاذبه‌ها و تفریحات بی‌شماری برای گردشگران وجود دارد که باعث می‌شود سفر به این شهر دیدنی و زیبا، یکی از متنوع‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی هر فرد باشد.

استانبول یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری در کل دنیا است. در بین ایرانیان نیز به عنوان یک مقصد خارجی، بسیار طرفدار دارد و افراد زیادی هر سال به استانبول سفر می‌کنند.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه بزرگ­ترین مسجد استانبول است. این بنا یکی از نمادین‌ترین بناها و آثار تاریخی در شهر است و شکوه و عظمت خاصی دارد. از آن­جایی که هنوز هم به عنوان یک مکان مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای بازدید از آن باید شئونات اسلامی را رعایت کنید. البته لباس مناسب هم در ورودی مسجد در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد.

فضی داخلی مسجد بسیار هنرمندانه و زیبا است و شگفتی بازدیدکنندگان را بَرمی‌انگیزد. تمام قسمت‌های سقف گنبدی مسجد با هنرهای دیدنی مزین شده است. این مسجد یکی از بهترین نمونه‌های ترکیب هنر معماری و هنرهای تزیینی با اعتقادات مردم است.

مسجد سلیمانیه در استانبول از مسجدهای جامع این شهر است که در سال‌های ١۵۵٠ تا ١۵۵۷ م ساخته شد. این مسجد را معمار بزرگ و مشهور عثمانی یعنی معمار سنان به‌ دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طراحی کرد. ارتفاع گنبد این مسجد ۵۳ متر و قطر گنبد ٢۷/۵ متر است. طبق سنت های معماری عثمانی این مسجد چهار مناره دارد. وجود مناره یا گل‌دسته نشانه مساجدی است که به دستور پادشاهان ساخته می‌شدند. سبک معماری آن مانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی، ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است.

بازار بزرگ

بازار بزرگ استانبول یک هزارتوی رنگارنگ و خاص است که مورد توجه گردشگران قرار دارد. هر قدمی که در مسیرهای پُرپیچ و خم این بازار برمی‌دارید، بیش­تر جذب زیبایی و حال و هوای خاص آن می‌شوید. در این بازار هر آن­چه که فکر کنید پیدا می‌شود؛ از فروشگاه‌های ادویه با کیسه‌های رنگارنگ زرد و قرمز و اخرایی گرفته تا فروشگاه‌هایی که پارچه‌های فاخر و گران قیمت می‌فروشند.

این بازار شلوغ و رنگارنگ، نمونه کوچکی از سبک زندگی سنتی در استانبول است و فرهنگ این شهر را به خوبی نشان می‌دهد. در هر گوشه از بازار چیزی وجود دارد که توجهتان را جلب کند. از غرفه‌ها می‌توانید شیرینی تازه بخرید و صدای موسیقی بلند محلی را بشنوید. اگر این فرصت برایتان فراهم شود که از این بازار دیدن کنید، استانبول را در واقعی‌ترین و جذاب‌ترین حالت ممکن خواهید دید.

این بازار مجموعه‌ای از ۶١ خیابان سرپوشیده است و بیش از ۴ هزار مغازه دارد. بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای سرپوشیده دنیا است. وسعت این بازار در مجموع ۳٠ هزار ۷٠٠ مترمربع است. روزانه بین ٢۵٠ هزار تا ۴٠٠ هزار نفر از این بازار دیدن می‌کنند. در سال ٢٠١۴ م، بازار بزرگ استانبول با ٩١ میلیون و ٢۵٠ هزار بازدیدکننده، به پربازدید کننده‌ترین جاذبه گردشگری دنیا تبدیل شد. بازار بزرگ استانبول را به عنوان یکی از اولین مراکز خرید دنیا می‌شناسند.

آغاز ساخت این بازار به سال ١۴۵۵ م برمی‌گردد. بازار بزرگ به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد و در قرن ١۶ میلادی گسترش پیدا کرد.

تنگه بسفر

تنگه بسفر مرز بین آسیا و اروپا در ترکیه است. تنگه بسفر باریکه آبی است که دریای سیاه را به دریای مرمره پیوند می‌دهد.

این تنگه چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از مناطق ساحلی استانبول دارد و افق شهری استانبول از این تنگه بسیار دیدنی و مشهور است. این تنگه نَه تنها محل عبور کشتی‌های تجاری بین‌المللی است، بلکه برای گردشگران نیز بسیار جذاب و تماشایی و محبوب است و به آن سر می‌زنند. در تنگه بسفر می‌توانید تجربه کاملاً متفاوتی از گشت و گذار در استانبول داشته باشید و فرصت بازدید از آن را نباید از دست بدهید.

خیابان استقلال

خیابان استقلال یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌ها و مناطق خرید در استانبول است. این خیابان شلوغ و پُرجنب و جوش درست مثل خیابان آکسفورد در لندن، به یک خیابان نمادین و جذاب برای گردشگران تبدیل شده است. این خیابان میزبان فروشگاه‌های متعددی از برندهای برتر دنیای مد، بوتیک‌های مستقل، رستوران‌ها و کافه‌های فراوان و ترکیبی از فرهنگ سنتی و برندهای غربی است.

این خیابان همیشه شلوغ و پُر از گردشگران و اهالی شهر است که دنبال خرید و گشت و گذار در خیابان هستند. در این خیابان حتی برای یک لحظه هم خسته نمی‌شوید و حوصله‌تان سَر نمی‌رود. در این خیابان می‌توانید سبک زندگی مدرن در شهر استانبول را در اصیل‌ترین حالت خود مشاهده کنید. نوازنده‌های خیابانی در این خیابان، آثار موسیقی جذاب و شنیدنی را اجرا می کنند و لذت گشت و گذار در این خیابان را دو برابر می‌کنند.

کاخ توپ قاپی

توپ قاپی کاخ بزرگ و باشکوهی در استانبول است که اقامتگاه اصلی تعدادی از قدرتمندترین پادشاهان امپراطوری عثمانی بوده است. اکنون نیز مدفن مصطفی کمال آتاتورک است. این کاخ امروزه به یک موزه بزرگ و باشکوه تبدیل شده است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول است.

این قصر در طول تاریخ میزبان ۴ هزار نفر بوده است. فضا و دکوراسیون داخلی آن به خوبی سبک زندگی اشرافی و لوکس ساکنان آن را نشان می‌دهد. این قصر یکی از مهم ترین یادگاری‌های تاریخی ترکیه است.

سلطان محمد فاتح در سال ١۴۵٩ م دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن در سال ١۴۶۵ م به پایان رسید. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده است و چشم‌انداز‌های بسیار زیبایی به تنگه بسفر دارد.

مسجد آبی

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی در نزدیکی موزه ایا صوفیه قرار دارد. به خاطر استفاده از کاشی‌های آبی در فضا داخلی مسجد، آن را مسجد آبی نیز نام‌گذاری کرده‌اند. این مسجد دیدنی و باشکوه از یک گنبد بزرگ اصلی تشکیل شده است و دارای شش مناره باشکوه و جذاب است. هشت گنبد کوچک‌تر هم دارد. این مسجد برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین هنگام بازدید از آن، باید شئونات اسلامی را در پوشش و رفتار خود رعایت کنید. برای بازدید از این مجموعه باید در ساعت‌هایی که مراسم مذهبی مثلاً نماز جماعت برگزار نمی‌شود، به آن سر بزنید.

موزه ایا صوفیه

این موزه باشکوه و دیدنی به عنوان یک کلیسا ساخته شد و بعدها بارها تغییر کاربری داد. بعدها به یک مسجد سلطنتی تبدیل شد و اکنون یک موزه بزرگ و باشکوه و دیدنی است که در سال ١٩۳۵ م، درب­های آن به روی بازدیدکنندگان باز شد. این موزه، نمونه بسیار باشکوه و جذابی از معماری بیزانسی است. گنبد بزرگ موزه، یکی از مهم‌ترین نمادهای این موزه است.

ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳١ متر است که با کمک ۴٠ پشت‌بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی قرار گرفته است.

تعدادی از اشیای مذهبی تاریخی، دیوارنگاره‌های قدیمی و سایر اشیای ارزشمند تاریخی نیز در این موزه نگهداری می‌شود.

موزه ایا صوفیه یکی از پربازدیدترین و جذاب‌ترین دیدنی‌های استانبول است. ساختمان ایا صوفیه در دوره امپراطوری بیزانس در سال ۵۳٢ م بنا به دستور امپراطور ژوستین یکم ساخته شد. برای بازسازی بنا دو معمار به نام‌های ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) انتخاب شدند. بنا با کار ١٠ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ١٠٠ استاد تکمیل شد.

برج دختر

برج دختر یک برج یا قلعه جالب در نزدیکی سواحل استانبول است. داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در مورد این برج روایت می‌شود. بازدیدکنندگان این قلعه باید با فرابر خود را به این برج برسانند و از پله‌های آن بالا بروند تا نَه تنها با تاریخچه و داستان‌های مرتبط با قلعه آشنا شوند بلکه نقاشی‌های دیواری زیبای آن را ببینند. دیوارهایی که به یک بالکن با چشم‌اندازی زیبا منتهی می‌شود.

قدمت این قلعه به سال ٢۴ قبل از میلاد می‌رسد و روی جزیره‌ای کوچک واقع در جایی که آب‌های دریای سیاه به دریای مرمره می‌رسد بنا شده است. این قلعه زیبا در سال ٢٠٠٠ م بازسازی و هم‌اکنون به شکل رستوران درآمده است.

بازیلیکا سیسترن

بازیلیکا سیسترن زیر شهر استانبول قرار دارد. آب‌انباری که در قرن ششم میلادی در دوره امپراطوری بیزانس ساخته شد. در زمان امپراطوری عثمانی، این سیسترن، آب تصفیه شده لازم برای کار قسطنطنیه و کاخ توپ قاپی را فراهم می‌کرد.

در این آب انبار ستون‌هایی مزین به نقش بَرجسته هایی چون سر مدوسا و پَر طاووس را مشاهده خواهید کرد. اگر آب در این سیسترن جریان داشته باشد می‌توانید تصویر منعکس شده ستون‌ها را در آب‌های تیره ببینید و از این منظره جذاب لذت ببرید.

این آب انبار زیبا را گاهی قصر غرق شده نیز می‌نامند و نام زیبایی است که به این جاذبه داده‌اند. بازیلیکا سیسترن مساحتی نزدیک به ٨٩٠٠ مترمربع دارد و حجم آبی در حدود ٨٠ هزار مترمکعب را در خود جای می‌دهد.

ترامواهای قرمز قدیمی

استانبول از آن­جایی که یک شهر ساحلی است، وسایل نقلیه متنوعی دارد. از تاکسی و اتوبوس گرفته تا فرابر و تراموا. هنگام گشت و گذار در این شهر، متوجه وجود ترامواهای قرمز قدیمیخواهید شد که در خیابان‌ها حرکت می‌کنند. بیش­تر آ­ن­ها در منطقه Beyoglu دیده می‌شوند. گشت و گذار و تفریح در استانبول با سوار شدن بر این وسایل قدیمی، جذاب‌تَر خواهد شد. به خصوص وقتی از خیابان‌های سنگ فرش شده می‌گذرید.

بهترین خیابان های خرید در استانبول | شهر زیبای ترک...
آنچه باید در مورد خرید ملک در ترکیه بدانید!؟

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است