گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

ارگ راین | دومین بنای خشتی جهان

ارگ راین | دومین بنای خشتی جهان

مهم‌ترین اثر تاریخی کهن مربوط به دوره‌ی ساسانی ارگ راین است. این ارگ زیبا که در استان کرمان واقع شده دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم محسوب می‌شود. این ارگ که سندی معتبر برای تاریخ هزار ساله‌ی منطقه‌ی راین به‌ شمار می‌رود، امروزه مورد توجه هزاران گردشگر داخلی و خارجی قرار گرفته است.

در ادامه با گشتول همراه باشید.

به قلعه‌های کوچک میان قلعه‌های بزرگ‌تر که محل انجام امور اداری توسط فرانروای شهر بود، ارگ می‌گویند. ارگ‌ها در حافظه تاریخ کشور ایران جایگاهی تعریف شده و منحصر به فردی دارند. به گونه‌ای که هنوز هم در شهرهایی از کشورمان شاهد این بناهای باشکوه هستیم که هرکدام قدمت و تاریخچه مربوط به خود را دارند. ارگ راین بنایی خشتی با مساحتی بیش از ٢٠ هزار متر مربع یکی از همین ارگ‌ها است. این ارگ شباهت بسیاری به ارگ بم دارد. ارگ راین که در زمان‌های گذشته بر اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب و ویران شده است، تاکنون بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

معرفی

ارگ راین که یکی از بزرگترین بنا‌های خشتی معروف جهان است با ٢٢ هزار متر مربع بر فراز تپه‌ای با عظمت قرار گرفته است. به گفته تاریخ نگاران، راین منطقه‌ای با قدمت و تمدن کهن، مربوط به زمان ساسانیان است. این منطقه که به واسطه قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق و مسیر کرمان به جیرفت و بندرعباس، دارای موقعیت مناسبی بود، طی مرور زمان به یکی از مراکز داد و ستد کالا، بافت پارچه‌های ارزشمند خراسانی، مصری و عراقی و مرکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ تبدیل شد.

این قلعه که تماماً از خشت خام ساخته شده، تنها دارای یک ورودی است که در سمت شرقی آن واقع شده است و به وسیله سَر دَرِ بزرگ و باشکوهی به محوطه داخی راه می یابد. همانند ساختار یگانه تمامی ارگ‌ها، ارگ راین نیز دارای بخش عامه نشين و اعيان نشين است که فضاهای معماری مورد نياز مردم از جمله زورخانه، مکتب خانه، سرباز خانه، بارانداز، ساختمان قرنطینه، مسجد، انبار و اصطبل در آن ديده می‌شود. همچنین این ارگ دارای بخش‌های دیگری چون بخش نگهبانی است که در نزدیکی درب ورودی آن قرار گرفته است و از قسمت فوقانی با منفذی مربع شکل به سمت پایین دید دارد که در گذشته نگهبانان از این نقطه ورود و خروج افراد را کنترل و مورد بررسی قرار می‌دادند. به علاوه در قسمت ورودی ارگ راین جایگاه آهنگران و افرادی که به شغل چاقو سازی و ساخت ابزار فلزی مشغول بوده‌اند به چشم می‌خورد.

از آن­جایی‌که ذوق و سلیقه افراد برای گردشگری متفاوت است، نمی‌توان زمان دقیقی برای بازدید از ارگ ارائه داد، اما بهتر است حداقل یک یا دو ساعت از وقتتان را صرف گشت و گذار در ارگ نمایید.

مریان | روستایی مرتفع و ییلاقی در تالش
باغ نگارستان | باغی به جا مانده از قاجار

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است