گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

باغ پرندگان اصفهان | قلب تپنده ناژوان

باغ پرندگان اصفهان | قلب تپنده ناژوان

یکی از جاذبه‌های زیبا، متنوع و بی‌نظیر گردشگری کشورمان باغ پرندگان واقع در شهر اصفهان است که توانسته گردشگران زیادی را برای به این شهر سرازیر و نظر آن­ها را به خود جلب کند. این مجموعه كه بخشی از پارك جنگلی ناژوان و رودخانه زاینده رود است از معدود باغ‌های پرندگان در خاورمیانه است.

در طول تاریخ یکی از جلوه‌های پر عظمت خلقت خداوند بزرگ درک و دیدار پرندگان و زیبایی و شنیدن آوای آنان بوده است که روش زیست، ساختمان و رنگ پَر و بال و حرکات موزون آن­ها الهام‌بخش دانشمندان، هنرمندان، زیست‌شناسان و شعرا بوده و هر چه شناخت بیش­تری پیدا می‌کردند شگفتی و اعجابشان نیز فزونی می‌گرفت. با چنین نگرشی شهرداری اصفهان در ادامه اقدامات بدیع و ابتکاری خود طی سال­های اخیر اقدام به احداث باغ پرندگان برای اولین بار در ایران کرد که هم مرکزی برای شناسایی و بازدید و تحقیق دانش‌پژوهان و محققان باشد و هم فضای زیبا و دل‌نشینی برای شهروندان و مسافران و گردشگران خارجی که علم و هنر و ذوق و کمال را در نصف جهان آسان‌تر بیابند. باغ پرندگان فعالیت خود را در مرداد ماه ١۳۷۵ ه.خ آغاز كرده است. این باغ با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع یكی از جاذبه‌های تفریحی شهر اصفهان است.  مساحت داخلی زیر توری باغ ١۷ هزار متر مربع و مساحت توری كه روی ١۶ ستون متحرك به ارتفاع حداكثر ۳٢ متر قرار گرفته، ۴٠ هزار متر مربع است.

جغرافیای باغ پرندگان

در محله ناژوان در ساحل زاینده رود شهر اصفهان محلی در نظر گرفته شده که بیش از ١۳٠ گونه انواع مرغ و پرنده نگهداری می‌شود و همین امر باعث شده تا خیل گردشگران و مسافران به جای دیدن سیمرغ از ١۳٠ نوع مرغ دیدن کنند. محلی که برای این پرندگان در نظر گرفته شده است یکی از بهترین مکان‌ها در حاشیه زاینده ‌رود است و از نظر آب و هوا مناسب‌ترین محل برای نگهداری این پرندگان است. همچنین در سال­های اخیر بخش خصوصی به کمک شهرداری شهر اصفهان نمونه‌هایی از پروانه‌های زیبای موجود در طبیعت و نمونه‌هایی از خزندگان موجود در طبیعت را برای آشنایی بازدیدکنندگان گرد‌آوری و در مجموعه‌ای به نام باغ پروانه‌ها و باغ خزندگان نگهداری می‌کند و زیبایی دوچندان را شامل ساحل زیبای زاینده ‌رود در شهر اصفهان نموده است.

واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان

باغ پرندگان اصفهان علاوه بر داشتن جاذبه‌های تفریحی دارای واحدهای آموزشی علمی و تحقیقاتی نیز می‌باشد واحدهای تخصصی فعال در باغ پرندگان اصفهان عبارتند از:

·         واحد تکثیر

در این بخش شرایط و امکانات مناسب جهت تخم­گذاری و جوجه آوری پرندگان فراهم می‌شود. نگهداری از جوجه‌های تکثیر یافته تا مرحله رسیدن به سن خاص جهت رهاسازی در باغ پرندگان به عهده این بخش است.

·         واحد تغذیه

گونه‌های مختلف پرندگان نیازهای غذایی متفاوتی دارند، به علاوه منبع تأمین این نیازها نیز در هر گونه متفاوت است. برخی از پرندگان میوه‌خوار، برخی دانه‌خوار، برخی گوشت‌خوار و برخی همه چیزخوار هستند. در این بخش نیازهای پرندگان بر اساس جداول احتیاجات غذایی برآورده می‌شود.

·         واحد کلینیک و بهداشت

پرندگان بیمار پس از تشخیص بیماری وارد این بخش می‌شوند و پس از معاینه کامل بر اساس نظر دامپزشک باغ پرندگان و تجارب کارشناس مربوطه درمان می‌شوند. ضد عفونی و بهداشت کلیه قسمت‌های باغ به عهده این بخش است. واکسیناسیون ماهانه پرندگان علیه بیماری نیوکاسل نیز از وظایف این بخش است.

·         واحد قرنطینه

باغ پرندگان پذیرای پرندگانی است که از سوی افراد دوست­دار پرنده به باغ اهدا می‌شود. علاوه بر این در دوره‌های زمانی مختلف بسته به نیاز، پرندگان جدیدی خریداری می‌شود. جهت کنترل بیماری‌ها و جلوگیری از گسترش آن­ها در این مجموعه، پرندگان تازه وارد ابتدا به مدت ١۴-١٠ روز وارد قرنطینه و پس از انجام آزمایشات لازم در صورت سلامتی وارد باغ پرندگان می‌شوند.

·         واحد تاکسیدرمی

تاکسیدرمی به معنای فن نگهداری دراز مدت پیکر جانوران است. در این بخش پس از پوست کنی لاشه و چربی زدایی از پوست و همچنین پر آرایی، قالبی به اندازه بدن پرنده تهیه و پس از اسکلت‌بندی پوست پرنده روی این قالب کشیده می‌شود.

در هر یک از این بخش ها تحقیقات علمی و عملی مفیدی روی گونه‌های پرندگان انجام می‌شود، به طوری که باعث شده باغ پرندگان علاوه بر جاذبه‌های گردشگری و تفریحی جنبه‌های علمی آموزشی و تحقیقاتی نیز پیدا کند و علاقه‌مندان به تحقیق در مورد پرندگان می‌توانند از این جنبه ها بهره‌مند شوند.

زیستگاه‌های باغ پرندگان اصفهان

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آن­ها در نظر گرفته شده است. از این رو در باغ پرندگان اصفهان شما شاهد پنج محیط متفاوت برای پرندگان هستید. برکه‌ها، صخره‌ها، قفس‌های شیشه‌ای، قفس‌های آهنی و فضای سبز جنگلی.

·         بركه‌ها

چهار بركه كوچك و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد كه محل زندگی پرندگان آب­چر مانند انواع اردك‌ها، قوها، غازها و ... است. بركه بزرگی در قسمت مركزی باغ قرار گرفته است، به طوري كه تعداد زيادی از اين پرندگان آب­چر را در بر می‌گيرد.

·         صخره

صخره باغ كه در ضلع شرقی قرار گرفته محيط زيستی مناسب جهت پرندگان كوهستانی و بيابانی است. پرندگانی چون كبك­ها بيش­تر در اين محيط ديده می‌شوند.

·         قفس‌های شیشه ای 

از آن­جا كه اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود است، این قفس‌ها با داشتن امكانات ویژه‌ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و كولر محیط مناسبی را برای پرندگانی فراهم می‌کند كه در محیط زیست طبیعی آن­ها شرایط خاص آب و هوایی حاكم است.

·         قفس‌های آهنی 

اين قفس‌ها به دليل نوع تغذيه پرندگان شكاری ساخته شده است، زيرا اين پرندگان در صورت آزاد بودن در محيط از ساير پرندگان و جوجه آن­ها استفاده می‌كنند. همچنين سعی شده است محيط زيست طبيعی آن­ها كه مناطق صخره‌ای كوهستانی است در قفس‌های مربوط مهيا شود.

·         فضاهای سبز جنگلی 

اين فضا كه از جمله مناطق زيست پرندگان جنگلی است در سرتاسر محيط باغ ايجاد شده و پرندگان به صورت آزاد در اين فضا پرواز می‌كنند.

آبشار مارگون | بهشتی در فارس
مریان | روستایی مرتفع و ییلاقی در تالش

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است