گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

نارنجستان قوام | یادگاری تاریخی در قلب شهر بهار نارنج

نارنجستان قوام | یادگاری تاریخی در قلب شهر بهار نارنج

باغ نارنجستان قوام یکی از یادگارهای ارزشمند دوره قاجار است که به دلیل تاریخ باشکوه و معماری زیبایش یکی از مقصدهای محبوب برای گردشگران داخلی و البته بین ‌المللی بوده‌ است.

باغ نارنجستان که در میان میردم به باغ قوام نیز شهرت دارد، یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. این بنا از عمارت‌ های دوره قاجاریه است و به دلیل وفور درختان نارنج به این نام خوانده می‌ شود.

موقعیت جغرافیایی مجموعه قوام

این باغ در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی ‌خان زند قرار دارد. این محدوده تقریباً در نقطه انتهایی و شرقی شهر قدیم، محلی که در گذشته دروازه دولت، دروازه منذر و کل شیخ ابوذرعه قرار داشته ‌اند، واقع شده است. از دیگر دیدنی ‌های تاریخی اطراف این مجموعه می ‌توان به خانه‌ زینت ‌الملوک، مسجد نصیرالملک و خانه‌ سنتی پرهامی اشاره کرد که با فاصله کمی با هم در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده ‌اند.

تاریخچه

مجموعه قوام بین سال‌های ١٢۵۷ تا ١٢۶۷ ه.خ مقارن با حکومت ناصرالدین‌ شاه قاجار، به دستور علی‌ محمد‌خان قوام ساخته شده و از دو قسمت بیرونی (موزه‌ نارنجستان) و اندرونی (خانه‌ زینت ‌الملوک) تشکیل شده که به وسیله تونل به هم مرتبط هستند. این بنا به عنوان دارالحکومه یا محل انجام امور سیاسی، نظامی و دیدار با نمایندگان دولت ‌های خارجی مورد استفاده بوده است. بنای نارنجستان در سال ١۳۴۵ ه.خ به دانشگاه شیراز اهدا شد و در فاصله سال ‌های ١۳۴٨ تا ١۳۵٨ ه.خ در اختیار مؤسسه آسیایی به سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ-ایران ‌شناس مشهور-قرار داشت.

معماری بنا

کل مساحت این مجموعه ۳۵٠٠ متر مربع است و ساختمان ‌های آن که در دو ضلع شمالی و جنوبی واقع شده ‌اند، زیربنایی معادل ٩۴٠ متر مربع دارند. از دیگر بناهای موجود در این مجموعه می ‌توان به حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب ‌خانه قوام (خانه عراقی ‌هااندرونی قوام (منزل زینت ‌الملوکدیوان خانه قوام (نارنجستان) و حمام اختصاصی قوام اشاره کرد. البته در گذشته اصطبل و زنجیرخانه و بازارچه ‌ای هم در این مجموعه وجود داشت که در اثر احداث خیابان لطفعلی ‌خان زند از بین رفته‌ اند.

پلان قدیمی باغ و بنا

با گذر از این محوطه به ساختمان اصلی و ایوان شکوه‌ مندش می ‌رسید. در سمت چپ قهوه‌ خانه قرار دارد. برای ورود به ساختمان و ایوانش چندین پلکان از دو طرف ایوان تعبیه شده که بسیار زیبا و هنر‌مندانه طراحی شده‌ اند.

در اطراف و پشت ایوان، اتاق‌ های کوچکی وجود دارند که با ورود به آن‌ ها درون دریایی از هنر معرق و آیینه‌ کاری غوطه ‌ور خواهید شد. در این اتاق ‌ها وسایل و مبلمان تاریخی مربوط به همان دوران چشم ‌نوازی می ‌کنند.

سقف اتاق ‌های مجاور بیش تر از جنس چوب با نقش‌ و نگارهایی زیبا بر آن است، ولی با ورود به اتاق اصلی مجاور ایوان، رنگ ‌های منعکس شده از آیینه ‌کاری سقف، چشمانتان را خیره‌ خواهد‌ کرد.

سرتاسر اتاق اصلی و ایوان از آیینه کاری بی‌ نظیر آن دوره پوشیده شده و توجه به تمامی جزئیات این اثر به روزها‌ و حتی هفته ‌ها زمان نیاز دارد. تالار اصلی که به تالار آیینه یا شاه‌ نشین معروف است، از طریق یک پنجره چوبی هلالی با دریچه ‌های ارسی به ایوان مرکزی مرتبط می ‌شود. دیوار‌های این تالار سراسر آیینه‌ کاری شده‌ اند.

روی بخش بالایی شومینه ‌ای از جنس سنگ مرمر یکپارچه، دو تصویر قرینه از قوام‌ الملوک سوم حجاری شده‌ است. ایوان مرکزی با دو ستون سنگی بزرگ که برای برگزاری مراسم مختلف مورد استفاده بوده، دارای سقفی بلند و یکپارچه است که با آیینه ‌کاری و نقاشی ‌های زیبا تزیین شده است. وجود آیینه ‌های بزرگ روی دیوار‌های تالار و ایوان، مناظر دیدنی را از محوطه‌ باغ، حوض و آب ‌نما منعکس می‌ کند.

در جلوی ایوان، حوضی زیبا با تک ‌فواره ‌اش ما را به شکوه دوران اوج این اثر می‌ برد. در زیرزمین این بنا موزه اشیاء عتیقه‌ نارنجستان قرار دارد که متشکل از مجموعه زیبا و ارزشمندی از ظروف، سکه ‌ها، تابلو‌ها، کاشی‌ کاری ‌ها و ... از دوره ‌های مختلف تاریخی ایران است.

دسترسی

برای دسترسی به این مجموعه می ‌توانید از سمت چهار راه نمازی در طول خیابان لطفعلی ‌خان زند به سمت شرق حرکت کرده و پس از گذشتن از مسجد نصیرالملک، این مجموعه را در سمت چپ خود مشاهده کنید. در ساعات شلوغ روز پارک کردن در این منطقه کمی با مشکل روبرو است که با توجه به طول مناسب خیابان می ‌توان اتومبیل را در فاصله معقولی متوقف‌ کرد.

قبرستان ابن بابویه | آرامگاه مشاهیر ایران
خوش مزه ترین غذاهای افطار ماه رمضان در شهرهای ایرا...

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است