گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

آرامگاه تختی جهان پهلوان ایران کجاست!؟

آرامگاه تختی جهان پهلوان ایران کجاست!؟

تختی یکی از ورزشکاران قهرمان ایران است که در محله خانی ‌آباد تهران به دنیا آمده است. ثمره زندگی این ورزشکار کسب افتخار برای ایران بوده است.

غلام‌ رضا تختی از کشتی ‌گیران قهرمان کشور ایران است که افتخارات زیادی را برای ایران کسب کرده است و دارای طرفداران زیادی است. آرامگاه تختی در قبرستان ابن ‌بابویه شهر ری است.

سرگذشت تختی

غلام‌ رضا تختی در ۵ شهریور ١۳٠٩ ه.خ در جنوب تهران در محله خانی ‌آباد متولد شد. او دارای دو خواهر و دو برادر بزرگ ‌تر از خود بود. تحصیلات ابتدایی او در مدرسه حکیم نظامی تهران سپری شد. در دبیرستان منوچهری تهران بعد از سپری کردن دوره اول متوسطه ترک تحصیل کرد. او در ۳٠ بهمن ١۳۴۵ ه.خ با شهلا توکلی ازدواج کرد.

تختی کشتی باستانی را در سال ١۳٢۴ ه.خ در زورخانه پهلوان سید علی (پهلوان اول ایران و پایتخت) شروع کرد. در بیست سالگی در سال ١۳٢٩ ه.خ در باشگاه پولاد عضو شد و کشتی آزاد را به منظور شرکت در مسابقات قهرمانی زیر نظر حبیب ‌الله بلور بصورت حرفه ‌ای شروع کرد. در همین سال اولین قهرمان ایران شد. طی سال ‌های ١۳٢٩ تا ١۳۳٨ ه.خ در مسابقات قهرمانی کشور، هشت بار قهرمانی کشور را کسب کرد. در سال ١٩۵١ م در مسابقات قهرمانی جهان هلسینکی مدال نقره در دسته ۷٩ کیلوگرم را کسب کرد. تختی به همراه هم ‌تیمانش، اولین مدال ‌های بین ‌المللی تاریخ کشتی ایران را کسب کردند. در سال ١٩۵٢ م در المپیک هلسینکی در سن ٢٢ سالگی برنده جایزه مدال نقره شد. بعد از گذشت چهار سال در المپیک ١٩۵۶ م ملبورن، برنده اولین مدال ‌های طلای تاریخ ورزش ایران در المپیک به همراه امام ‌علی حبیبی شد.

در مسابقات قهرمانی جهان ١٩۵٩ م تهران، ١٩۶١ م یوکوهاما و ١٩۶٢ م تولیدو به ترتیب دو مدال طلا و یک مدال نقره را کسب کرد. او کشتی را از میان ‌وزنی شروع کرده بود و با زیاد شدن وزنش به دسته‌ های بالاتر پا گذاشته و از سال ١٩۶٢ م دسته ٩۷ کیلوگرم را آغاز کرد. اما مسابقه در این وزن برای ورزشکار و قهرمان پا به سن سخت شد و در المپیک ١٩۶۴ م توکیو به مقام چهارم رسید. همچنین سه بار قهرمان کشتی پهلوانی و پهلوان اول ایران شده بود.

سرانجام غلام‌ رضا تختی در ١۷ دی ١۳۴۶ ه.خ در اتاقش در هتل آتلانتیک تهران درگذشت. دو روز پیش از مرگ خود در دفترخانه اسناد رسمی شماره ٢٠٢ تحت شماره ۳۴٢٨ وصیت‌ نامه ‌اش را نوشته بود و کاظم حسیبی را سرپرست پسر بچه چهار ماهه خود کرده بود. او در گورستان ابن ‌بابویه که یکی از آرامستان ‌های تاریخی شهر تهران است در شهر ری به خاک سپرده شد.

قبرستان ابن بابویه

قبرستان ابن‌ بابویه آرامگاهی تاریخی است که به عقیده برخی مؤرخان قدمت آن به دوره ساسانی بَر می ‌گردد. مساحت این گورستان ده هکتار است و دومین قبرستان بزرگ تهران از نظر بزرگی و وسعت است. همچنین نخستین منطقه شهر ری است که مختص دفن اموات به کار برده شده است. بسیاری از افراد مشهور ایران مانند غلام ‌رضا تختی در این گورستان دفن شده است.

به منظور ارج نهادن به مقام پهلوانی و قدردانی از خدمات ماندگار جهان پهلوان غلام رضا تختی، توافقات لازم برای بازسازی آرامگاه این قهرمان ورزشی در محل ابن بابویه شهر ری با اداره اوقاف شهرستان ری و استان تهران انجام شد و بازسازی این آرامگاه شامل نصب مقبره جدید، احداث سالن همایش و موزه ‌ای برای مدال‌ ها و کاپ ‌های قهرمانان ورزشی است که در جریان بازسازی این آرامگاه توسط شهرداری منطقه ٢٠ تهران صورت گرفته است.

این قبرستان نام خود را از محمد بن بابُویه مشهور به شیخ صدوق گرفته است. شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که در این محل به خاک سپرده شده است.

قبرستان ابن بابویه قبل از زمان ناصرالدین شاه، کشتزار و باغ بسیار بزرگی بوده‌ است. ولی جسد سالم فردی در سردابی زیر آن باغ پیدا شده و سنگی درون سرداب وجود داشته که چنین برداشت می‌ شد که پیکر متعلق به شیخ صدوق است، بنابراین آرامگاه شیخ صدوق را بر آن مزار بنا می ‌کنند.

این اثر در پنجم دی ماه سال ١۳۷۵ با شماره ثبت ١٨١۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام وکیل شیراز | حمامی با نقوش منحصر بفرد آهک بری
باغ دلگشا شیراز | باغی به جا مانده از دوره ساسانی

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است