گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

حمام وکیل شیراز | حمامی با نقوش منحصر بفرد آهک بری

حمام وکیل شیراز | حمامی با نقوش منحصر بفرد آهک بری

حمام وکیل شیراز، نمونه‌‌ کاملی از پیشرفت معماری در دوران زندیه است و به دستور کریم خان زند، در مرکز شهر شیراز و به عنوان حمامی عمومی ساخته شد. شهرت این بنا به زیبایی هنر بکار رفته توسط معماران و سازندگان آن است که هر بیننده و گردشگری را مجبور می ‌سازد تا کمی سر به‌ هوا راه برود.

این اثر تاریخی با شماره ثبت‌ ٩١۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

با گشتول همراه باشید تا با معماری این بنای کهن آشنا شوید.

حمام وکیل که در بین حمام‌ های تاریخی شیراز از شهرت و آوازه بیش تری برخوردار است، توسط سازندگان آن در مرکز شهر شیراز، محله درب شاهزده، غرب مسجد وکیل (بلوار کریم‌ خان زند، خیابان آیت الله طالقانی) و در مجاورت بازار وکیل که از دیگر بناهای تاریخی شهر شیراز قلمداد می ‌شوند، قرار گرفته است.

تاریخچه‌ حمام وکیل

کریم‌‌ خان زند در زمان حکومت خود (١١٩۳-١١۷٢)، عمارت ‌های بسیاری را در شهر زیبای شیراز بنا کرد و آن خطه را از بهترین و آبادترین سرزمین ‌های زمان حکومت خود ساخت. بناهایی مانند حمام، مسجد و بازار که به مجموعه‌ وکیل شهرت یافته ‌اند. حمام وکیل شیراز نیز از جمله‌ بناهای مجموعه‌ زندیه است که به دستور و پیگیری شخص کریم ‌خان در سال ١١٨۷ ه.ق احداث شد. این اثر باستانی از عظمت و شکوه مثال زدنی برخوردار است که در دیگر حمام های تاریخی و کهن نیز به چشم می خورد. سبک و روش ‌های معماری و آرایه ‌ها و نقوش تزئینی به‌ کار رفته در آن نیز به عنوان نمونه ای از عمارات مهم، حیرت ‌آور و تحسین برانگیز حکومت زندیه شناخته شده است.

کارشناسان معماری و مسئولان باستان ‌شناسی کشور، اقدامات پژوهشی را در زمینه باستان‌ شناسی و معماری بر پیکره این بنای تاریخی و ارزشمند ایران کهن انجام داده‌ اند. همچنین با تلاش و پیگیری سازمان میراث فرهنگی، مرمت و بازسازی ‌های متعددی در بخش‌ های مورد نیاز این عمارت صورت گرفته است که تأثیر بسزایی در حفظ و جلوگیری از تخریب بخشی از فرهنگ و هؤیت ایران کهن داشته است. کارشناسان تاریخی با توجه به بررسی ‌ها و کاوش‌ های صورت گرفته بر آرایه ‌نگاری های حمام وکیل شیراز، به این نتیجه دست یافته ‌اند که تزئینات و معماری ‌های انجام شده در این عمارت کهن، نشأت گرفته از فرهنگ و تمدن ایرانی از دوران ایران باستان تا دوران صفویه است. در واقع باستان ‌شناسان با توجه به معماری صورت گرفته در آثار به جا مانده از عمارت ‌هایی که به دستور کریم‌ خان زند بنا شده است، بر این باورند که وی علاقه‌ و توجه بسیاری در احیا و زنده نگاه‌ داشتن تاریخ ایران داشته است. همچنین وجود آثاری تحسین‌ برانگیز که بر دیوارهای ساختمان حمام وکیل نقش بسته است، مانند تصاویری در قالب مضامین اساطیری، حماسی و مذهبی که همه در اعتقادات و باورهای مردم رخنه کرده بود، از دیگر نشانه‌ های علاقه‌ کریم خان زند به احیای تاریخ ایران باستان است. البته این معماری و نقوش نَه تنها در حمام وکیل شیراز صورت گرفته است، بلکه در بسیاری از عمارت‌ ها و بناهای باقی مانده از زمان حکومت کریم ‌خان زند و دیگر قرون تاریخی ایران نیز به چشم می ‌خورد.

از دیگر نکات جالب و ستودنی که در نوع ساخت و معماری حمام ‌های باستانی ایران رعایت شده است، می ‌توان به نوع کاربری آن ‌ها اشاره کرد. در دوران گذشته، حمام را تنها به عنوان مکانی برای شستشو در نظر نمی‌ گرفتند. بلکه حمام مکانی برای انجام مراسمی از جمله جشن حمام زایمان، جشن مراسم آشنایی و خواستگاری دختران دم ‌بخت، مراسم سنتی حنابندان و بسیاری دیگر از رسوم جالب و دوست ‌داشتنی است که متأسفانه امروزه هیچ اثری از آن ‌ها به چشم نمی ‌خورد و دلیل آن‌ را می ‌توان در تغییر معماری و نوع ساخت حمام ‌های امروزی جستجو کرد. حمام ‌هایی که در دوران حکومت کریم‌ خان زند تأسیس شدند نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مراسم مذکور توسط مردم آن دوران نیز در این مکان ‌ها برگزار می ‌شدند.

حمام وکیل شیراز از مساحتی برابر با ١١ هزار متر مربع، ٨ هزار و ۶۶٠ متر زیربنا، ١٢٠ متر طول و ٨٠ متر عرض توسط معماران توانا و بنام دوران زندیه ساخته شده است. این حمام وسیع همانند سایر حمام های ایران از پیشرفته ‌ترین و اصولی ‌ترین معماری زمان خود بهره‌ مند است. به عنوان مثال می‌ توان بیان نمود که ورودی حمام ها در ایران کوچک بوده و در این حمام نیز از شیبی‌ ملایم برخوردار است که به هشتی ورودی متصل می‌ شود. معمارن سطح هشتی ورودی را نسبت به سطح زمین، پایین‌ تر در نظر گرفته و ورودی به رختکن را بصورت زاویه ‌دار تعبیه کرد‌ه‌ اند. اعمال این نوع ساخت، جهت جلوگیری از ورود سرما به داخل و خروج گرما به خارج از حمام صورت گرفته است. سربینه حمام وکیل شیراز بصورت هشت ضلعی منتظم ساخته شده که از هشت ستون یک پارچه سنگی در میان سقفی گنبدی شکل تشکیل شده است. گرم ‌خانه نیز توسط سنگ فرش شده و دالان ‌هایی کم عرض و باریک در زیر این سنگ‌ فرش ‌ها تعبیه شده ‌اند که با جریان یافتن هوای گرم و بخار آب در آن، باعث گرم شدن کف حمام می ‌شدند. در بخش جنوبی گرم ‌خانه حمام نیز، خزینه ‌ای برای گرم کردن آب با دو دیگ بزرگ قرار گرفته است. در دو قسمت محوطه‌ گرم ‌خانه حمام وکیل، دو شاه‌ نشین و در دو قسمت خزینه‌، دو حاکم ‌نشین تعبیه شده است. در بخش میانی هر حاکم‌ نشین نیز، حوضی وجود دارد که از سنگ مرمر ساخته شده است. در زیر گنبد حمام، تصاویر آهک ‌بری بسیاری زیبایی نقش بسته است.

به نظر می‌رسد آهک ‌بری ‌ها مربوط به دوران کریم‌ خان زند باشد که بیش تر به شکل طرح ‌های گلدانی است، ولی در زمان حکومت قاجاریه، آثار زندیه کلنگی شده و قاجاریان روی آن آهک ‌بری ‌هایی که بیانگر داستان ‌هایی (داستان شیرین و فرهاد، پیر زن و سلطان سنجر، بیژین و منیژه و معراج حضرت رسول) از علایق، رویاها، سنت و مذهب مردم ایران و شیراز باستان است، انجام داده‌ اند.

در عصر حاضر نیز به دلیل تنوع بیش تر طرح ‌های دوران قاجار، چند طرح حکومت زندیه بازسازی شده و در دیگر قسمت ‌‌ها، طرح ‌های صورت گرفته در زمان قاجار حفظ شده است. از نکات منحصر بفرد این بخش می ‌توان به روشنایی آن که توسط جام خانه ‌های تعبیه شده در سقف تأمین می ‌شود اشاره کرد. در بخش سربینه حمام وکیل، سکوهایی برای تعویض لباس مراجعه کنندگان تعبیه شده است که چهار حوض سنگی نیز برای حمام کردن در آن ساخته شده است.

ستون‌ های بکار رفته در حمام از جنس سنگ گندمک گوگرد دار و محکم ساخته شده است. ستون ‌هایی یکپارچه با مقرنس گچی کم ‌عمق و بَرجسته که روی آن ها قرار گرفته است. قسمت ورودی حمام وکیل شیراز، بصورت هشت ضلعی با سقفی از گچ ‌‌کاری ‌‌های بَرجسته دیده می ‌شود که به نظر می‌ رسد در ابتدای احداث این بنای تاریخی وجود نداشته‌ است و در دوران حکومت پهلوی ساخته شده است. همچنین در آن دوران، حمام به دو قسمت تقسیم شد. بخشی از آن را که در واقع سربینه حمام بود، به عنوان زورخانه در نظر گرفتند. با این تغییر کاربری در دوران حکومت پهلوی، هشتی دوم (در برزخ) که به گرم ‌خانه متصل می ‌شد، بخشی وجود داشت (سمت راست ورودی هشتی دوم) که متشکل از دیواری ضخیم، توپر و قطور بوده و در قسمت بالایی آن یا پشت بام حمام، حوض آبی تعبیه شده بود که نقش تأمین کننده آب حمام را ایفا می ‌کرد. پس از تبدیل شدن سربینه‌ حمام به زورخانه، دیوار مذکور برداشته شد و با این کار مسیری به خیابان آیت الله طالقانی ایجاد و به درب ورودی حمام تبدیل شد. امروز این درب مسدود شده و آن را به دیوار تبدیل کرده‌ اند.

راهروی منتهی به گرم خانه

تأمین آب نیز توسط چاهی واقع در ضلع غربی (گاو چاه) انجام می ‌پذیرفت. در پایین خزینه‌ اصلی (آب گرم) تون حمام قرار دارد. در کف حمام نیز گربه ‌‌روهایی که در بدنه دیوار تعبیه شده و به دودکش ‌ها منتهی می‌ شود، به چشم می ‌خورد. معماران و سازندگان این عمارت باستانی، گربه‌ روها را به دو دلیل تعبیه کرده ‌اند. اول این که گرمای اضافی را به کف حمام منتقل کنند و دوم دوده ‌های بوجود آمده از سوخت گرم ‌کننده آب حمام را به بخش بیرونی حمام منتقل کنند. در دوران حکومت پهلوی بعضی از بخش ‌های حمام وکیل شیراز به نمره‌ خصوصی تغییر یافت. درواقع شاه‌ نشین سمت راست به نمره‌ خصوصی تبدیل شد و حوض سنگی آن نیز در حال حاضر از بین رفته است. در طرفین خزینه‌ ها نیز علاوه بر دو شاه ‌نشینی که پیش ‌تَر معرفی شد، دو شاه ‌نشین دیگری نیز وجود داشته‌ است که شاه ‌نشین قسمت راست را نیز به نمره‌ خصوصی تبدیل کردند.

متأسفانه این عمارت شگفت ‌انگیز ایران کهن، به دلیل تغییرات صورت گرفته توسط حاکمان گذشته، از وضع اصلی خود خارج شدند و در سال ١۳۵١ ه.ق به همت اداره‌ باستان شناسی، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. همچنین با تغییر کاربری حمام به رستوران و سفره خانه، موزه فرش ‌های دستباف، دچار آسیب و خرابی ‌هایی شد که مسئولان را بر آن داشت تا آن محل را به موزه‌ تبدیل کنند. با این عمل از ایجاد آسیب ‌های بیش تر جلوگیری شده و انتخاب موزه با توجه به قدمت، اهمیت و معماری زیبا و چشم ‌نواز آن، به عنوان گزینه ‌ای که در آن زمان شاید در شأن این بنای تاریخی با ارزشمند منصفانه ‌تر بنظر می ‌رسید انتخاب شده است اگر چه هر بنایی از مصالح ساختمانی تا سلسله مراتب فضایی آن در معماری ایران صرفاً جهت همان کاربری بنا شده است و سازمان میراث فرهنگی در حین احیا بنا می بایست به این موضوعات نیز توجه بسیاری را داشته باشد. در تغییر کاربری حمام نیز این امر مستثنی نیست. در این موزه، تعداد ۳٠ مجسمه مومی در بخش سربینه حمام در حالات مختلف حضور دارند.

حمام فین کاشان | شاهد تاریخی یک قتل
آرامگاه تختی جهان پهلوان ایران کجاست!؟

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است