گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
جستجو
close.png
در حال جستجو...

حمام سلطان امیر احمد کاشان | یادگار معماری عصر صفوی

حمام سلطان امیر احمد کاشان | یادگار معماری عصر صفوی

حمام سلطان امیر احمد مربوط به دوره قاجار است و در کاشان قرار دارد. این حمام در سال ١۳۵۵ ه.خ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این حمام یک حمام عمومی قرن شانزدهمی است که در دوران حکومت صفویه بر ایران، بخشی از ترکیه و گرجستان (در قرن ‌های ١۶ تا ١٨ م) ساخته شد.

این ساختار مجلل و جذاب که از مشخصه ‌های آن می ‌توان به سقف ‌های طاق دار، موزائیک ‌ها و نقاشی ‌های نفیس اشاره کرد، یکی از زیباترین و محافظت ‌شده ترین حمام ‌های تاریخی ایران تا به امروز است.

این حمام عمومی که نام خود را از امام زاده سلطان امیر احمد گرفته است، در سال ١٩۵۶ م به عنوان آثار ملی تاریخی در سازمان میراث فرهنگی ایران به ثبت رسید. مقبره این امام زاده به حمام نزدیک است، اما اطلاعات کمی راجع به این مرد مقدس وجود دارد.

حمام به شکل یک تالار هشت ضلعی بزرگ به همراه یک استخر هشت ضلعی در مرکز آن ساخته و توسط هشت ستون که آن را از محوطه نشستن جدا می ‌کند، احاطه شده است. البته این بخش اصلی حمام نیست؛ سالن مخصوص لباس یا سربینه مکانی بوده است که در آن حمام کنندگان لَم می‌ دادند و به بحث‌ ها و کارهای اجتماعی می‌ پرداختند.

در زمان‌های قدیم، حمام‌ های عمومی نقش مهمی در زندگی اجتماعی ایرانیان بازی می ‌کردند و کماکان نیز همین گونه است. حمام ‌های عمومی تنها به قصد مکانی برای شستشو ساخته نمی‌ شدند، بلکه مکانی برای گردهمایی، ملاقات، شایعات و حتی عبادت بوده‌ اند.

منطقه اصلی شستشو و یا گرم خانه حمام سلطان امیر احمد، شامل چندین حمام آب گرم خصوصی است. گرم خانه توسط یک راهرو با چندین پیچ برای کم کردن حرارت و رطوبت تبادلی بین دو محیط به سربینه وصل است. محیط داخلی حمام بخصوص سربینه، مزین به کاشی ‌های فیروزه‌ ای و طلایی، گچ کاری، آجرکاری و همچنین نقاشی‌ های هنری است. سقف حمام از چندین گنبد ساخته شده است که روی آن‌ ها شیشه‌ های محدبی برای فراهم کردن نور حمام در زمان بسته بودن درب های آن قرار دارد.

پدیده حمام ‌های عمومی قبل از ورود اسلام به ایران وجود داشته است. پس از این که بیش تر جمعیت ایران به دین اسلام گرویدند، غسل (تشریفات مذهبی شستشو) از طریق شستشوی بدن به یکی از ملزومات زندگی مذهبی و به همین ترتیب حمام به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل شدند.

زمانی هزاران حمام عمومی در سراسر کشور ایران وجود داشت. محبوبیت آن ‌ها در زمان ‌های اخیر کاهش یافته است، زیرا بیش تر خانه‌ های مدرن اکنون دارای دوش و حمام هستند. چندین حمام عمومی باقی مانده در ایران، تنها کارگران و گردشگران را به سمت خود جلب می ‌کنند.

ارگ علیشاه تبریز | با ایوانی بزرگ تر از ایوان کسری
بهترین زمان سفر به قمصر کاشان

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است