گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

پارک طالقانی تهران | از پاتوق های قدیمی تهران

پارک طالقانی تهران | از پاتوق های قدیمی تهران

پیش از این که بوستان آب و آتش و پل معروف طبیعت جان بگیرند و به یکی از محبوب ترین جاذبه های پایتخت ایران بدل شوند، بوستان طالقانی با ۳١٠ هزار متر مربع در حاشیه بزرگراه حقانی یکی از محبوب ترین و مشهورترین پارک های تهران بود و بسیاری برای گشت و گذار به این جا می آمدند؛ پارکی جنگلی که در تپه های عباس آباد تهران قرار دارد و به دلیل گونه های مختلف و متعدد گیاهی از آن به عنوان ریه تنفسی تهران نیز یاد می کنند. البته این پارک در بین مردم با نام های پارک جنگلی عباس آباد و تپه های داوودیه نیز شناخته می شود. بوستان طالقانی امروزه برای امکانات ورزشی خوب، مسیرهای مختلف پیاده روی، آلاچیق های متعدد و راه چوبی اش مشهور و محبوب شده است.

این پارک به وسیله پل طبیعت به بوستان آب و آتش متصل است. می توانید پس از گشت و گذار در پارک طالقانی، از پل طبیعت و پارک آب و آتش و قسمت های مختلف آن نیز دیدن کنید.

تاریخچه پارک طالقانی

زمانی که تهران هنوز به اندازه امروز وسعت پیدا نکرده بود، قریه ای در شمال پایتخت به نام عباس آباد وجود داشت که زمین های کشاورزی بیش تر اراضی آن را تشکیل می دادند و بخشی از این قریه نیز در مالکیت بانک کشاورزی بود. بعدها با بزرگ شدن پایتخت ایران، بخشی از این زمین ها به وسیله شرکت نوسازی اراضی عباس آباد خریداری شد و برنامه نوسازی این زمین ها در سال ١۳۵٠ ه.خ در مجلس به تصویب رسید. بر اساس این برنامه قرار شد تا طرح جامع نوسازی محدوده عباس آباد به وسیله مهندسی انگلیسی-لوئیس دیویس-اجرا شود. کار آبیاری، طرح فضای سبز بوستان طالقانی نیز در سال ١۳۵۶ ه.خ به مهندسان مشاور اسپانیایی رسید. آن ها کار خود را در سال ١۳۶٠ به پایان رساندند و اواخر سال ١۳۶١ ه.خ پارک طالقانی به بهره برداری رسید و زیر نظر سازمان پارک ها و فضای سبز تهران قرار گرفت. از سال ١۳۶٩ ه.خ نیز مسوولیت نگهداری از این بوستان به شهرداری منطقه ۳ رسیده است.

حال و هوای خوش پارک طالقانی

هر پارک و فضای طبیعی، بسته به این که در کدام نقطه از شهر و کشور قرار گرفته و چه امکانات و زیبایی هایی را در خود جای داده است، حال و هوایی مخصوص به خود را دارد. پارک طالقانی نیز با پوشش جنگلی و سایه ساری که در بیش تر قسمت های پارک وجود دارد، می تواند برای لحظات و ساعت هایی شما را از هیاهوی شهر دور کند و با طبیعت و آرامش آشتی دهد. سنگ ریزه ها یا چوبی که زیر پای تان صدا می کند، نوای خوش پرندگان که به ندرت می توان در قسمت های دیگر شهر آن را تجربه کرد، صدای خنده و شادی نوجوانان و جوانانی که با دوستان خود مشغول قدم زدن یا بازی و ورزش هستند، همه و همه می توانند روزتان را بسازند و انرژی تازه ای به شما بدهند.

برکه کوچک سنگیِ ابتدای پارک که هر سال با آغاز سال جدید پُر از ماهی های قرمز رنگ می شود، بلالی های اطراف پارک که زمستان و تابستان نمی شناسند و هیاهوی خانواده ها که دسته جمعی از خانه بیرون زده اند و در یکی از آلاچیق های پارک پیک نیک کرده اند و بوی کبابی که حال و هوای سیزده بِه دَر را دوباره زنده می کند، از دیگر جذابیت ها و ویژگی های دوست داشتنی پارک طالقانی هستند.

امکانات پارک طالقانی

پارک طالقانی برای امکانات خوبی که در اختیار بازدیدکنندگان و شهروندان قرار می دهد بسیار مشهور است و کم پیش می آید برای پیدا کردن امکانات اولیه در این پارک به مشکل بر بخورید. از جمله آن ها می توان به مسجد (مسجد جامع خرمشهر در نزدیکی پارک طالقانی و مترو حقانی)، نمازخانه، سرویس های بهداشتی، نیمکت های چوبی، آلاچیق، باربیکیو (منقل های پخت کباب)، زمین بازی کودکان، وسایل ورزش همگانی، زمین های ورزشی پینگ پنگ، بسکتبال، فوتبال گل کوچک، میزهای شطرنج، بوفه، کافه، آبخوری، پارکینگ و نگهبانی اشاره کرد.

به ‌علت قرار گرفتن پارک در ارتفاعات تپه ‌های عباس آباد، این پارک دارای چشم ‌اندازی مشرف به شهر تهران دارد.

پارک جنگلی طالقانی تا کنون نام‌ های بسیاری عوض کرده است. شاید نام پیشینش را شنیده باشید "پارک جهان کودک".

جالب است که بدانید این پارک به وسیله پل طبیعت به بوستان آب و آتش متصل شده، پس با بازدید از آن یک تیر و دو نشان می ‌کنید و پارک آب و آتش را هم می ‌بینید!

بزرگ‌ ترین پرچم ایران با مساحت هزار متر مربع در این پارک قرار دارد. این پرچم از نظر ارتفاع میله سومین پرچم بلند دنیا است.

امنیت

در کنار امکانات خوب پارک طالقانی، این بوستان به دلیل دوربین های مدار بسته ای که در سرتاسر آن وجود دارند و همچنین نیروهای انتظامی که پیوسته در حال گشت زنی هستند، از امنیت بالایی برخوردار است. پس به راحتی همراه با خانواده، کودکان و دوستان خود می توانید از فضای آن لذت ببرید و خاطرات خوبی در آن بسازید. البته توجه داشته باشید که این موضوع نباید از میزان مراقبت شما از کودکان تان کم کند. زیرا فضای بوستان بزرگ، جنگلی و تو در تو است و هر لحظه امکان گم شدن کودک شما وجود دارد.

چه طور به پارک طالقانی برویم؟

پارک طالقانی در کنار بزرگرا‌ه ‌های حقانی، همت و مدرس واقع شده است و از هر سه این ها دسترسی دارد.

اگر با خودرو شخصی می ‌روید می ‌توانید از بزرگراه ‌های همت، مدرس و یا حقانی برای رسیدن به پارک استفاده کنید و اگر نگران جای پارک هستید از بزرگراه حقانی وارد خروجی پارک شوید. در این جا فضای بزرگ پارکینگ را می ‌بینید.

احتمالاً بهترین راه استفاده از مترو است. برای رفتن به پارک طالقانی از هر ایستگاه مترویی که در دسترستان است به مترو خط ١ (قرمز) بیایید و در ایستگاه حقانی از قطار پیاده شوید، حالا در پارک هستید! همچنین می‌توانید با استفاده از مترو در ایستگاه شهید همت هم از قطار پیاده شوید. در این صورت در طرف جنوبی پارک در می ‌آیید.

توصیه هایی برای افرادی که ترس از پرواز دارند!
با آبشار زیبای نیاسر در شهرستان کاشان آشنا شوید

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است