گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
جستجو
close.png
در حال جستجو...

توصیه هایی برای خانم های بارداری که قصد سفر دارند!

توصیه هایی برای خانم های بارداری که قصد سفر دارند!

بسیاری از خانم ها زمانی که باردار هستند به مسافرت نمی روند و فکر می کنند سفر کردن برای آن ها خطرناک می باشد. اما این طور نیست! اگر پزشک در دوران بارداری برایتان استراحت مطلق تجویز نکرده، شما بدون هیچ گونه نگرانی می توانید به سفر بروید و خاطرات خوب و به یادماندنی برای خود بسازید. فقط کافیست بایدها و نبایدهای سفر در طول بارداری را مد نظر داشته باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. با ما همراه باشید تا با نکات مهمی در زمینه مسافرت در بارداری با ماشین شخصی و مسافرت در بارداری با هواپیما آشنا شوید.

در ماه چندم بارداری هستید!

سه ماهه دوم بارداری، بهترین زمان برای سفر است. در سه ماهه اول، از هفته چهاردهم تا بیست و هفتم، به دلیل حالت تهوع های صبحگاهی سفر توصیه نمی شود. همچنین در سه ماهه اول خطر سقط جنین نیز وجود دارد. در سه ماهه آخر، از هفته سی و ششم به بعد به دلیل احتمال زایمان زودرس بهتر است سفر انجام نشده و به زمان دیگری موکول شود. در صورتی که دو یا چندقلو باردار هستید، کلاً سفر را فراموش کنید، زیرا شرایط شما کمی سخت تر بوده و به مراقبت بیش تری نسبت به سایر خانم های باردار نیاز دارید. به هرحال، قبل از برنامه ریزی برای سفر حتماً با پزشک خود مشورت کرده و توصیه های او را درباره بایدها و نبایدهای سفر در طول بارداری جدی بگیرید.

نکاتی که پیش از سفر باید به آن توجه کنید!

قبل از سفر حتماً با پزشک خود مشورت کرده و آزمایشات و معاینات نهایی را انجام دهید. اگر پزشکتان تشخیص می دهد که نباید به سفر بروید، برنامه خود را کنسل کرده و آن را به زمان دیگری موکول کنید. در غیر این صورت می توانید با رعایت بایدها و نبایدهای سفر در طول بارداری، سفری خوب و به یادماندنی داشته باشید.

شیوع بیماری های واگیردار

قبل از این که برای سفر خود برنامه ریزی کنید، اطلاعاتی در مورد مقصد به دست آورده و مطمئین شوید هیچ بیماری واگیرداری در آن جا شایع نباشد. افراد عادی می توانند واکسن مناسب را تزریق کرده و به شهر یا کشور مورد نظر خود سفر کنند، اما برای خانم های باردار امکان تزریق واکسن وجود ندارد. به عنوان مثال تزریق واکسن های آبله مرغان، سرخک، سرخجه و اوریون برای خانم های باردار خطرناک است، اما واکسن هایی مانند هپاتیت نوع A وB ، آنفولانزا و کزاز هیچ ضرری نداشته و حتی در صورتی که فرد در معرض ابتلا باشد، برای مسافرت در بارداری توصیه می شود.

سفرهای هوایی

برخی از شرکت های هواپیمایی به هیچ عنوان به خانم های بارداری که در هفته سی و ششم بارداری خود یا بالاتر هستند، اجازه پرواز نمی دهد. در این موارد شما در صورتی می توانید سفر هوایی داشته باشید که از پزشک خود یک گواهی ارائه دهید که در آن عدم وجود خطر برای شما در مسافرت در بارداری عنوان شده و اجازه سوار شدن به هواپیما داده شود.

گزارش کامل از وضعیت بارداری

یک گزارش کامل از وضعیت بارداریتان تهیه کرده و آن را در طول سفر به همراه داشته باشید. در این گزارش باید مواردی مانند سن مادر، گروه خونی و اِرهاش، تاریخ آخرین پریود، نتیجه آزمایش ها و سونوگرافی های انجام شده، احتمال ابتلا به بیماری، جراحی هایی که داشته اید، نتایج بارداری های قبلی، گزارشات مراجعه به پزشک و تاریخ دقیق زایمان ذکر شده باشد که داشتن این اطلاعات برای مسافرت در بارداری ضروری می باشد.

داروهای خود را به همراه داشته باشید

اگر داروی خاص یا ویتامینی را بصورت روزانه مصرف می کنید، حتماً آن را به همراه داشته باشید، زیرا ممکن است در مقصد نتوانید آن دارو را پیدا کنید. توصیه می کنیم یک نسخه پزشک نیز همراهتان باشد تا در موارد اضطراری مسافرت در بارداری بتوانید از آن استفاده نمایید.

شماره های اضطراری

لیستی از نام و شماره افرادی که در مواقع اضطراری با آن ها تماس می گیرید را تهیه کرده و آن را در کیف خود قرار دهید. همچنین در صورتی که سفری طولانی و یا مسافرت در بارداری با هواپیما را در پیش دارید، آدرس و مشخصات یک پزشک خوب در مقصد را پیدا نمایید تا در صورت لزوم بتوانید به او مراجعه کنید. می توانید از پزشک خودتان بخواهید تا در پیدا کردن یک پزشک مورد اعتماد در مقصد به شما کمک کند.

نکاتی که در سفرتان باید رعایت نمایید!

شما سفر می کنید تا استراحت کرده و آرامش و انرژی بیش تری به دست آورید. پس باید درست انتخاب نمایید و بهترین تصمیم را بگیرید. هیچ چیزی نباید شما را دچار نگرانی و استرس کند. در ادامه نکاتی را پیرامون مسافرت در بارداری با ماشین شخصی و مسافرت در بارداری با هواپیما را بیان می کنیم که به شما در داشتن سفری راحت و آرام کمک کند.

انتخاب صندلی مناسب در هواپیما

اگر مسافرت در بارداری با هواپیما را انتخاب می کنید، در هنگام تهیه بلیط شرایط خود را توضیح دهید تا صندلی بهتر و راحت تری در اختیار شما قرار گیرد. صندلی های وسط هواپیما راحت تر از صندلی های کنار پنجره هستند، زیرا این امکان وجود دارد که شما به دفعات نیاز به دستشویی داشته باشید یا بخواهید کمی قدم بزنید. در صورتی که در صندلی های راهرویی نشسته باشید، انجام این کار برای شما راحت تر خواهد بود. سعی کنید که صندلی های سَر و دُم هواپیما را برای نشستن انتخاب نمایید، زیرا این بخش ها به دستشویی نزدیک تر هستند.

سبک سفر کنید

زمانی که باردار هستید، بهتر است یک همسفر داشته باشید تا در مواقع لزوم بتواند به شما کمک کند. اگر به تنهایی سفر می کنید، وسایل کم تری به همراه داشته و آن ها را در ساک یا چمدان سبک و چرخدار قرار دهید. در این صورت، اگر کسی دم دستتان نبود خودتان به راحتی می توانید وسایلتان را حمل نمایید.

به موقع حرکت کنید

زمان مناسبی را برای رفتن به فرودگاه انتخاب نمایید. در این صورت اگر در ترافیک ماندید یا اتفاقی برایتان افتاد، فرصت کافی برای رسیدن دارید و دچار استرس نمی شوید. زودتر رسیدن بهتر از این است که نگران دیر رسیدن خود باشید. می توانید یک کتاب به همراه ببرید و مطالعه کنید یا این که در زمان مسافرت در بارداری با هواپیما به موسیقی گوش دهید.

استراحت کنید

قطعاً وضعیت شما برای مسافرت در بارداری با ماشین شخصی یا مسافرت در بارداری با هواپیما کمی متفاوت تر بوده و نیاز به استراحت بیش تری نسبت به افراد دیگر دارید. در کنار پیاده روی، رستوران گردی، بازدیدها و تفریحات روزانه خود، زمانی را به خواب و استراحت اختصاص دهید. کمی دراز بکشید، پاهای خود را بالاتر از بدن قرار دهید تا آرامش پیدا کنید. حمام کردن نیز می تواند در تجدید قوا و برگشت انرژی شما تأثیرگذار باشد.

تغذیه مناسب

می دانید که تغذیه در دوران بارداری بسیار مهم بوده و باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. قبل از سوار شدن به هواپیما از خوردن غذاها و نوشیدنی های نفخ دار خودداری نمایید. سعی کنید که مواد غذایی سالم و مغذی مانند بیسکوییت، آجیل، میوه یا ساندویچ را در هواپیما به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید مورد استفاده قرار دهید. در داخل هواپیما ممکن است غذای مناسبی در اختیارتان قرار نگیرد، بنابراین از قبل از پرواز شرایط ویژه خود را بیان کرده و اگر رژیم خاصی دارید آن را بیان کنید. حتماً یک بطری آب همراه خود داشته باشید تا بدن شما دچار کم آبی نشود. توصیه می شود در هواپیما چای یا قهوه ننوشید ولی اگر دوست دارید می توانید به مقدار کم مصرف نمایید. وقتی به مقصد رسیدید نیز رژیم غذایی خود را فراموش نکنید و سعی کنید تا وعده های غذایی خود را سبک تَر و با تعداد بیش تَر میل کنید. اگر در مورد کیفیت آب مقصد مطمئن نیستید، از خوردن سبزیجات خام در بین بایدها و نبایدهای سفر در طول بارداری پرهیز نمایید.

دستشویی

دوران بارداری معمولاً با تکرر ادرار همراه بوده و نیاز به دستشویی بیش تر می باشد. اگر مسافرت در بارداری با ماشین شخصی را انتخاب کردید، هرجایی که برایتان امکان داشت به دستشویی بروید. سعی کنید از دستشویی های تمیز برای این کار استفاده نمایید. در هنگام جمع آوری لوازم سفر یک کیسه مخصوص دستشویی آماده کرده و گزینه هایی مانند دستمال کاغذی، دستمال مرطوب و مایع ضدعفونی کننده دست را در آن قرار دهید تا در صورت نیاز از آن ها استفاده نمایید.

کمی قدم بزنید

نشستن طولانی مدت شما را خسته کرده و باعث ورم پاهایتان می شود. اگر با اتوبوس یا هواپیما سفر می کنید، کفش هایتان را درآورید و یک صندل یا جوراب روفرشی بپوشید. یک جا ننشینید. از جایتان بلند شوید و کمی در راهرو قدم بزنید. اگر صندلی کنارتان خالی بود، می توانید پاهایتان را دراز کنید و گرنه پاهای خود را روی لبه صندلی یا چمدانی که در جلوی پایتان قرار دارد، بگذارید. وقتی نشسته اید، انگشتان، مچ و قوزک پای خود را تکان داده و با دست کمی ماساژ دهید. اگر با ماشین شخصی سفر می کنید، هر یک ساعت از ماشین پیاده شده قدم بزنید و بدنتان را کِش و قوس دهید. اگر خودتان رانندگی می کنید، صندلی اتومبیل را تا جایی که امکان دارد عقب ببرید و پاهای خود را دراز کنید. یک بالشتک در قسمت گودی کمرتان قرار دهید تا بتوانید راحت تر بنشینید. حتماً کمربند ایمنی خود را ببندید. برای این کار کمربند شانه ای را از زیر سینه و بالای شکم رد کنید و کمربند دور کمر را نیز در زیر شکم خود قرار دهید.

کفش مناسب

نشستن طولانی در مسافرت در بارداری باعث ورم پاهای شما می شود. از این رو بهتر است که یک کفش مناسب بپوشید و ترجیحاً سایز آن را کمی بزرگ تر از سایز معمولی پایتان انتخاب نمایید. پیشنهاد می کنیم از کفش چرمی در سفر استفاده کنید. کفشی که نرم بوده، انعطاف پذیر باشد و هوا در آن جریان داشته باشد. کف کفش نباید لاستیکی باشد، چون ممکن است باعث سُر خوردن شما شود. به هیچ عنوان از کفش پاشنه دار استفاده نکنید. حداکثر پاشنه کفشتان ۵ سانتی متر بوده و یک تکه باشد.

لباس مناسب

سعی کنید پوشیدن لباس های تنگ را کنار گذاشته و از لباس های گشاد و نخی در طول مدت سفر خود استفاده نمایید. خصوصاً اگر به مناطق گرم و مرطوب سفر می کنید از پوشیدن شلوارهای تنگ جدا خودداری نمایید، زیرا در این مناطق عفونت ها و بیماری های قارچی بیش تر بوده و ممکن است شما را درگیر کند. شلوارهای راحتی از عفونت های واژینال جلوگیری می کند. اگر شنا کردید، فورا لباس خیس را عوض کرده و لباس مناسبی به تَن کنید. قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنید و پمادهای ضد قارچ را به همراه داشته باشید.

فعالیت های ورزشی و تفریحی

قرار نیست بارداری شما مانع از تفریحتان شود، اما باید نکاتی را نیز مد نظر داشته باشید و از ورزش ها و تفریحاتی که باعث فشار به شکمتان می شود، خودداری نمایید. ورزش هایی که ضربه های شدیدی به بدنتان وارد می کنند، ممکن است باعث سقط جنین شوند. بنابراین از مواردی مانند اسکی، اسکی روی آب، غواصی، جت اسکی، پاتیناژ و اسب سواری خودداری نمایید. در شهربازی ها و پارک های آبی، از سوار شدن بر روی دستگاه هایی که دارای سقوط یا توقف های ناگهانی هستند، پرهیز کنید. بالا رفتن دمای بدن در ماه های اول بارداری ممکن است باعث نقص های مادر زادی در جنین شود. از این رو جکوزی و وان آب خیلی داغ اصلاً برای شما مناسب نیست.

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چه تفریحاتی را می توانید بدون نگرانی انجام دهید!؟ پیاده روی های سبک، شنا در آب های آرام، دوچرخه سواری ثابت، دویدن آهسته، یوگا و مانند آن برای شما مناسب بوده و هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی کند. در حین ورزش اگر دچار خستگی شدید یا بدنتان بیش از اندازه گرم شد، دست نگه دارید و مقداری استراحت کنید.

نکات مهم

·         اگر با ماشین شخصی به سفر می روید، شماره تلفن چند تعمیرکار سیار را به همراه داشته باشید تا در شرایط اضطراری بتوانید از آن استفاده نمایید. در سفر با هواپیما نیز شماره شرکت هواپیمایی را به همراه داشته باشید.

·         با توجه به این که تنظیم خواب شما در سفر به هم ریخته و ممکن است مشکلاتی را برایتان ایجاد کند، بهتر است به کشورهایی سفر کنید که بیش تر از ۴ ساعت با مبدا اختلاف ساعت نداشته باشند.

·         اشعه گیت های ورودی و خروجی هیچ ضرری برای جنین ندارد، پس نگران آن نباشید. همچنین کاهش فشار هوای داخل کابین نیز مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند و تأثیری بر اکسیژن دریافتی او ندارد، زیرا جنین اکسیژن مورد نیاز خود را از هموگلوبین جنینی دریافت می کند.

·         خانم باردار در سفر معمولاً دچار مواردی چون خستگی، گرفتگی عضلات پا، سوزش سردل، سوءهاضمه، یبوست، تکرر ادرار و ترشحات واژنی است. این علائم در همه مشترک بوده و مشکلی را ایجاد نمی کند. اما اگر دچار مواردی چون گرفتگی و دردهای شکمی، خونریزی واژنی، لخته شدن خون زیر پوست، سردرد، مشکلات بینایی، پاره شدن غشای پوست ساق پا به علت ورم شدید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

درمان های خانگی برای خستگی آدرنال
بهترین کشورها برای سفر خانم های تنها | ماجراجویی ا...

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است