گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

زیپ لاین | معرفی و نکات ایمنی

زیپ لاین | معرفی و نکات ایمنی

زیپ لاین یکی از تفریحات هیجانی است که این روزها جای خود را در میان اقشار مختلف باز کرده و دل عاشقان هیجان را برده است؛ اما دقیقاً زیپ لاین چیست و از کجا آمده است؟ این سوالی است که گشتول می خواهد به آن پاسخ دهد. می خواهیم کمی از تاریخچه زیپ لاین سر درآوریم و ببینیم اصلاً این فعالیت چگونه شکل گرفته است. کمی هم درباره زیپ لاین های ایران برای تان خواهیم گفت تا ببینیم اگر دل تان هیجان این فعالیت را خواست باید به کجا بروید. در ادامه با ما همراه باشید و تفریحی را بشناسید که آدرنالین خون تان را بالا می برد.

زیپ لاین چیست؟

زیپ لاین نام فعالیتی است که آن را در گروه تفریحات هیجانی یا اکستریم (فرا ورزش) قرار می دهند. امروزه در بسیاری از مناطق طبیعی و انسان‌ ساخت می توانید این تفریح و تجهیزاتش را ببینید. تصورش را بکنید که به یک بند آویزان شوید و سُر بخورید در حالی که در هوا معلقید. این یک زیپ لاین است که هیجان را برای تان به ارمغان می آورد.

اگر بخواهیم تعریفی واضح تر از زیپ لاین داشته باشیم باید بگوییم که برای مقدور شدن انجام این تفریح، سیم بُکسل یا طناب یا تسمه های مخصوص بین دو نقطه وصل می کنند. فرد، هارنس (جلیقه مخصوص) را می پوشد و به وسیله یک قرقره که با تسمه های مخصوص و کارابین به هارنس متصل شده از یک سر طناب به سر دیگر می رود. البته شما می توانید به چند صورت مسافت بین دو نقطه را طی کنید؛ بصورت خوابیده، معلق و نشسته.

زیپ لاین در ایران

اگر هوس کردید آدرنالین خون تان را با تجربه زیپ لاین بالا ببرید، می توانید در شهرهای مختلف به مجموعه هایی که این امکان را در اختیارتان قرار می دهند مراجعه کنید. تعدادی از زیپ لاین های ایران را برای تان نام می بریم:

-         استان مازندران: زیپ لاین نمک آبرود، زیپ لاین تله کابین رامسر

-         استان تهران: مجموعه توچال، برج میلاد، پارک طالقانی

-         استان اردبیل: دریاچه شورابیل

-         استان خراسان رضوی: مجموعه چالیدره مشهد

-         استان اصفهان: مجموعه باغ جوان، کوه صفه

-         استان یزد: کمپ کویرنوردی هفت سنگ

بسته به طول مسیر زیپ لاین و محل قرارگیری آن هزینه های متفاوتی از افراد دریافت می شود.

تجهیزات زیپ لاین

برای راه اندازی زیپ لاین به سیم بکسل، سیم کش، یک دستگاه ترولی و نگه دارنده انتهای خط نیاز است. کسانی هم که می خواهند از زیپ لاین استفاده کنند باید مجهز به لباس مخصوص (هارنس)، کارابین، دستکش و کلاه ایمنی باشند که اپراتور زیپ لاین در اختیارشان می گذارد.

نکات ایمنی

-         هر زیپ لاین برای محدوده قدی و وزنی مشخصی طراحی شده است؛ پس این نکته را در نظر داشته باشید.

-         اگر بیماری قلبی یا فشار خون دارید، به سراغ زیپ لاین نروید.

-         در صورت مشکل در ستون فقرات و هر مشکل خاص دیگر حتماً اپراتور را در جریان بگذارید.

تاریخچه زیپ لاین

پیش از آن که زیپ لاین به شکل امروزی به وجود آید، زیپ وایِرها روی بروس بودند. آن ها برای سال ها وسیله ای برای حمل و نقل در مناطق کوهستانی آلپ و هیمالیا بشمار می رفتند. در برخی مناطق دور افتاده چین مانند دره نوجیانگ (Nujiang) یا سالوین در استان یو‌نان (Yunnan) این وسیله برای گذر از رودخانه استفاده می شد. به دلیل امنیت پایین و خطرات استفاده از زیپ وایر، آن را تا سال 2015 م منسوخ و پُل ها را جایگزینش کردند. البته هنوز هم در گوشه و کنار دنیا از این وسیله استفاده می شود و روستاهای دورافتاده و کوهستانی ماشین های کابلی (Cable Car) با ساختاری شبیه به زیپ وایرها را به کار گرفته اند.

منبعی برای مشخص کردن تاریخچه استفاده از زیپ لاین ها وجود ندارد اما برخی بر این باورند که زیست شناسان، استفاده از این وسیله را رایج کردند. آن ها برای بررسی های بیش تر به دنبال راهی می گشتند که از گیاهان انبوه عبور کنند و به محیط های نا آشنا قدم بگذارند. می گویند در این جا بود که زیپ لاین با الهام از همان ماشین های کابلی معلق و زیپ وایرها شکل گرفت. محققان این وسیله را برای انتقال ابزار، غذا و ... در دره ها و رودخانه ها مورد استفاده قرار می دادند. بر اساس برخی گزارش ها، نیروهای استرالیایی از زیپ لاین ها برای حمل مهمات، مواد غذایی و ... در  جنگ های نظامی استفاده می کردند.

کوهنوردان، روشی خاص برای عبور از مناطق صعب العبور به کار می بردند که عبور تیرولی نام داشت. این روش هنوز هم به شکلی امن تر و پیشرفته تر مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها دو نقطه بلند را انتخاب و نقاط را با طنابی مخصوص به هم متصل می کنند؛ سپس روی آن آویزان شده و از نقطه ای به نقطه دیگر سر می خورند. این روش سال های سال است که به کوهنوردان برای رسیدن به هدف شان کمک می کند.

اچ جی ولز (H.G. Wells) نویسنده داستان های تخیلی، در سال ١٨٩۷ م در رمان مرد نامرئی از چیزی شبیه به زیپ لاین یاد کرد. این وسیله در روستایی سرسبز قرار داشت و با یک قرقره کار می کرد. این در حالی بود که ١٠٠ سال پیش از انتشار این رمان، رابرت کادمن (Robert Cadman) به خاطر استفاده از چیزی شبیه زیپ لاین شناخته شد؛ او برای انجام کار مجبور بود از سازه ها و ساختمان ها بالا برود و برای این کار از طناب مخصوص استفاده می کرد. وی در حین کار به دلیل پاره شدن طنابش از بالای کلیسای سنت ماریا در انگلستان سقوط کرد و جان سپرد.

استفاده تفریحی از زیپ لاین برای اولین بار در دهه ١٩۷٠ م مورد توجه قرار گرفت و تورهایی در این زمینه برگزار شد. با وجود تمام ابهامات، می گویند این کارشناسان زیست شناسی بودند که استفاده تفریحی از زیپ لاین را کشف و علاقه طرفداران هیجان به آن را درک کردند. این وسیله به مرور گسترش پیدا کرد و بصورت تفریحی هیجانی درآمد و در دسترس افراد قرار گرفت.

سخن آخر

افزایش مشغله ها و دغدغه ها باعث شده تا افراد بیش تر به دنبال تفریحات هیجانی بروند تا انرژی شان را تخلیه کنند. زیپ لاین ها فرصت خوبی برای این افراد هستند و می توانند تجربه ای فراموش نشدنی برایشان باشند.

لوازم طبیعت گردی | وسایل الکترونیکی و نگه داری در ...
معروف ترین هواپیماهای درجه یک و لذت سفری بی خطر و ...

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است