گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

دیدنی های موزه موری | اولین موزه هنر دیجیتال جهان

دیدنی های موزه موری | اولین موزه هنر دیجیتال جهان

موزه موری که نام کامل انگلیسی آن The Mori Building Digital Art Museum: Borderless teamLab است، کمی عجیب به نظر می رسد زیرا اولین موزه ای است که به طور ویژه به هنر دیجیتال در جهان اختصاص داده شده است. به دلیل تمرکز منحصر بفرد دیدنی های موزه موری بر تکنولوژی و هنر دیجیتال، هیج جای دیگری غیر از توکیو Tokyo در ژاپن را نمی توان برای مکان تأسیس آن متصور شد.

کشور ژاپن در طول دهه های اخیر و قطعاً سال های اخیر سرزمین نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژی بوده است. تاریخچه موزه موری نیز آخرین نوآوری آن ها بشمار می رود، موزه ای که با به کارگیری فناوری های مدرن که توسط گروهی از طراحان، مهندسان و دانشمندان کامپیوتر انجام می شود، واقعیت و خیال را در هم می آمیزد و تجربه ای استثنایی و خاطراتی بسیار جالب برای بازدیدکنندگان خود باقی می گذارد.

اگر به تکنولوژی علاقه مند هستید و کنجکاو هستید در مورد این موزه منحصر بفرد در دنیای دیجیتال بیش تر اطلاعات کسب کنید، این مطلب را حتماً بخوانید.

موقعیت موزه موری در تکنولوژیک ترین نقطه جهان

این موزه واقعاً موقعیت منحصر بفردی دارد و در اودایبا Odaiba واقع شده است. اودایبا Odaiba یک جزیره مصنوعی و ساخته شده به دست انسان ها است که توسط یک پل رنگین کمان Rainbow Bridge بسیار زیبا به طول تقریباً ٨٠٠ متر به شهر توکیو متصل می شود.

طراحی داخلی موزه موری و بخش های جالب آن

مساحت دیدنی های موزه موری ١٠۷ هزار متر مربع است و طرح مارپیچی آن به پنج بخش بسیار بزرگ تقسیم می شود. این پنج بخش در تاریخچه موزه موری عبارتند از جهان بی مرز، جنگل ورزشکاران، پارک آینده، بیشه چراغ ها و چایخانه. در هر کدام از این بخش ها پنجاه اثر هنری به نمایش گذاشته شده اند. برخی از این آثار اندازه معمولی دارند، برخی از آن ها عظیم هستند و در مورد سایر این آثار نمی توان به آسانی تشخیص داد که اندازه یا طول اجرای آن ها چقدر است. این آثار حالتی سه بعدی دارند که بازدیدکنندگان در میان آن ها می گردند و امکان دارد چیزهای جدیدی در زمان دسترسی به موزه موری کشف کنند.

ویژگی خاص موزه موری نسبت به موزه های عادی

اگر در یک موزه هنری عادی و نرمال برای هر تابلو نقاشی یک مکان ثابت و از پیش تعیین شده وجود دارد، در این موزه اوضاع کاملاً متفاوت است. در موزه موری Mori Museum، پروژکتورهایی وجود دارند که می توانند قاب های هنری را در هر نقطه ای از موزه، روی دیوارها، کف و حتی سقف سفید رنگ موزه قرار دهند و بازدیدکنندگان را به دیدن یکی از تابلوهای مشهور موجود در تاریخچه موزه موری دعوت نمایند. این قاب ها از نظر مکانی محدود نیستند و می توانند در همه جا گسترده شوند.

تنوع آثار در موزه موری

آثار هنری این موزه متنوع هستند و از پرتو افکنی نور تا تصاویر، لیزر و البته صدا در فضا را در بر می گیرند، اما فضایی در بین دیدنی های موزه موری وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند در آن به گشت و گذار مشغول و با نورهای رنگی احاطه شوند و بدین صورت خودشان هم به بخشی از آثار هنری تبدیل گردند. برخی از موزه هنر دیجیتال موری به عنوان یک "زمین بازی" برای بزرگسالان تعبیر می کنند. این تعبیر نَه تنها درست است بلکه کاملاً دقیق است و حال و حوای این موزه را به درستی توصیف می کند. در واقع این گونه نمایشگاه تمرینی برای از بین بردن قاب های همیشگی نمایش آثار هنری و خلاص شدن از فیزیک و مکان و فراتر رفتن از مرزها است و بازدیدکنندگان موزه می توانند در بطن آثار هنری حضور پیدا کنند. به این ترتیب فضایی منحصر بفرد را خلق می کند که کاملاً بی نظیر هستند و در هیچ زمان و موقعیتی شبیه به هم نمی باشند. این فضاها در تاریخچه موزه موری در کنار هم و در طول راهروها و سالن ها شکل می گیرند، با بازدیدکنندگان ترکیب می شوند و به حرکت آن ها واکنش نشان می دهند.

طریقه خلق فضاهای جادویی در موزه هنر دیجیتال

از نظر تکنولوژیک این موزه از ۴۷٠ پروژکتور اپسون و ۵٢٠ کامپیوتر استفاده می کند تا هر اثر هنری که در دنیای دیجیتال خلق شده را به نمایش بگذارد. موزه هنر دیجیتال موری محصولی از تلاش های یک شرکت ساخت و ساز به نام موری بیلدینگMori Building و یک گروه جامع هنری به نام تیم لب teamLab است؛ گروهی از هنر دوستانی که علاقه مندی شدیدی به دوران دیجیتال دارند و از خودشان با عنوان اولترا تکنولوژیستا ultratecnologistas نام می برند. مدیریت و مؤسس این گروه توشی یوکی اینوکو Toshiyuki Inoko نام دارد.

ایده اولیه موزه هنر دیجیتال و تشکیل تیم ویژه

در دهه ١٩٩٠ م، اینوکو Inoko متوجه شد که می تواند مطالعات مهندسی خود را با هنر ترکیب کند و در نتیجه گروه تیم لب teamLab را که یک گروه 300 نفره از اعضا را که هم هنرمند و هم تکنسین هستند، تشکیل داد. این افراد کسانی هستند که اجرای آثار دیجیتال موزه را بر عهده دارند. آن ها فضایی سورئال ایجاد می کنند که لحظات بسیار زیبا و آرامش بخش طبیعت را به نمایش می گذارند. باغ های درست شده از نور و اتاق های تاریک با لامپ هایی که در یک زنجیره روشن شده اند، از دیگر آثار این گروه در زمان دسترسی به موزه موری هستند، آثاری ایده آل، زیبا، سریع و روشن!

روزه، راهی برای حفظ سلامت جسمی و روحی
لوازم طبیعت گردی | وسایل الکترونیکی و نگه داری در ...

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است