گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
جستجو
close.png
در حال جستجو...

حفظ سلامت در سفر | چه طور به غذای محلی هر منطقه اعتماد کنیم؟

حفظ سلامت در سفر | چه طور به غذای محلی هر منطقه اعتماد کنیم؟

خوردن غذای سالم و حفظ سلامت در سفر، یکی از مهم ترین نکات در یک مسافرت است. چه دسته جمعی سفر کنیم و چه به تنهایی، باید به فکر حفظ سلامت خود در سفر باشیم و خوردن غذای سالم را فراموش نکنیم. بهترین راه و ایده برای این که بتوانیم در سفر یا تور طبیعت گردی خودمان را ایمن نگه داریم، اعتماد به غذای محلی هر منطقه است با توجه به این که غذای سنتی ایرانی و محلی هم کم نیست. خوردن غذای محلی در سفر، نَه تنها به حفظ سلامت کمک می کند، بلکه به کیفیت سفر شما هم اضافه می کند.

خوردن غذای محلی برای حفظ سلامتی

اگر جزو آن دسته از گردشگرانی نیستید که برای غذا سفر می کنند، اما می توانید از این روش برای حفظ سلامت خودتان هم که شده استفاده کنید. به هیجان جواب مثبت بدهید و به این فکر کنید که می توانید با هر غذای محلی، یک چالش جدید را امتحان کنید. مردم بومی با خوردن همین غذای محلی است که در برابر بیماری ها و شرایط آب و هوایی محل زندگی از خودشان محافظت می کنند. با این حال، تعادلی بین خوردن غذای محلی و غذای سالم معمول زندگی تان ایجاد کنید تا شکمتان این چالش را پس نزند.

ممکن است غذایی که در خانه تان می پزید، غذای سالم تری از دیگر کشورها و مناطق نباشد، اما چون بدن شما به آن عادت کرده است، واکنشی به آن نشان نمی دهد. در مقابل، ممکن است یک غذای محلی ساده دستگاه هاضمه شما را به چالش بکشد و کمی به مشکل بخورید. یکی از مشکلاتی که ممکن است در سفر به آن دچار شوید هم همین است. یعنی باکتری هایی که در غذای محلی مردم بومی وجود دارند، باعث می شوند که مزاج شما به هم بریزد و دل درد به سراغتان بیاید. بیماری معروفی که به آن «معده مسافر» هم می گویند! معروف ترین بیماری هایی که به معده مسافر معروفند و عامل غذایی دارند، شامل سالمونولیسیس که به باکتری ماهی قزل آلا یا سالمون گفته می شود، عفونت اشریشیا کلای و نورو ویروس اشاره کرد.

پس بهتر است قبل از سفر، وب سایت سازمان های سلامت غذا را ببینید و جستجو کنید تا از بیماری های خاص هر منطقه و معده مسافر آن آگاهی پیدا کنید! همچنین مواظب حصبه و هپاتیت در مناطق مختلف باشید و به حفظ سلامت در سفر خود اهمیت بدهید.

خوردنی ها و نوشیدنی های ممنوع!

یکی از مهم ترین و شایع ترین دلایل بیماری های گوارشی در سفر، خوردن مخلوط آب و یخ مخصوصاً در فصل های گرم سال است، از این کار اجتناب کنید که دچار اسهال شدیدی خواهید شد. برای داشتن غذای سالم، دقت داشته باشید که بشقاب های گوشت سرد، پنیر، غذاهایی که در بوفه ها سرو می شوند، سس های مایونز بسته بندی نشده و ... همگی منابع اصلی بیماری های مرتبط با باکتری ها هستند. با این که خوردن ماهی و غذاهای دریایی خیلی لذت بخش است، اما این غذاها به ایجاد مشکلات روده ای شهرت دارند. ماهی ها به راحتی ممکن است توسط منابع متفاوتی آلوده شوند. معمولاً در این بین ماهی های کوچک تر، سالم تر هم هستند. توصیه می کنیم که اجزای داخلی ماهی ها و موجودات حلزونی دریا مانند صدف دوکپه ای، حلزون خوراکی و صدف های دیگر خودداری کنید. به ستاره های رستوران نگاه نکنید، به معده چالش برانگیز خودتان نگاه کنید که توان هضم این همه باکتری را ندارد. محصولات محلی پاستوریزه نشده هم سرشار از باکتری هستند. با این که مردم بومی به راحتی از مواد غذای محلی خود استفاده می کنند و مشکلی ندارند، اما این حجم از باکتری برای معده مسافر چندان مناسب نیست. حتماً به بَر چسب پاستوریزه بودن مواد دقت کنید. شیرهایی که در قوطی قرار دارند، سلامت بیش تری دارند. خوردن آجیل های مختلف در سفر منعی ندارد و انتخاب مناسبی به حساب می آیند و غذای سالم بشمار می روند. قهوه و چای هم به این دلیل که جوشانده شده اند، بی ضرر هستند، اما اگر شیر درون آن ها ریخته شده بود، از خوردنش امتناع کنید که احتمال وجود باکتری در آن زیاد است! خامه های درون بسته بندی در صورت پاستوریزه بودن مشکلی ندارند!

در کشورهای در حال توسعه بهتر است از قانون زیر تبعیت کنید: "آن را بپز، بشور، پوستش را بکن یا اصلاً فراموشش کن". احتمال این که غذاهای تازه به میکروب یا عوامل درون هوا آلوده شده باشند، کم تر است. غذاهای خام مثل سالاد، میوه و سبزی که پوست ندارند، می توانند بیماری زا باشند. اگر می توانید پوست میوه را بکنید، می توانید به آن اعتماد کنید! بهتر است از سس ها، ادویه ها مانند مایونز و کچاپ و تزئیناتی که روی سالادها هستند، از مواد بسته بندی شده استفاده کنید. به غذای محلی پخته شده یا نیمه پخته می توان اعتماد کرد. برای حفظ سلامت خود، حتماً این غذاها را بصورت گرم نوش جان کنید تا میکروب کم تری را دریافت نمایید! مخصوصاً ساندویچ هایی که سبزیجات نپخته در آن زیاد است و همین طور تخم مرغ عسلی!

غذای بیرون سالم است!؟

دست فروش ها و دکه های فروش غذای محلی، ممکن است بسیار هوس انگیز باشند و ریسک خوردن آن ها را به جان بخرید. بهتر است اگر قصد خوردن این نوع غذای محلی را دارید، برای حفظ سلامت آن را داغ میل کنید. قبل از این که سفارش بدهید هم به کیوسک و بهداشت محل فروش غذا دقت کنید. غذای سالم در یک دکه کثیف پخته نمی شود! اگر هم شلوغ باشد، راحت تر می توانید به آن اعتماد کنید، زیرا مشتری محلی بیش تر یعنی حفظ سلامت بیش تر در هنگام پخت غذا!

در رستوران ها برای حفظ سلامت خود در سفر، به این دقت کنید که آیا به اندازه کافی شلوغ است، غذاهایشان از مواد تَر و تازه و تمیز تهیه می شود؟ و آیا آشپزها به حفظ سلامت غذا دقت دارند؟ در صورت سفر به کشورهایی که زبان آن آشنایی ندارید، حتماً یک کتاب سفری آموزش زبان با خود همراه داشته باشید. مخصوصاً کلمات و جملات پُر کاربرد را در این مکان ها استفاده کنید تا مشکلی برای سلامت خود در سفر ایجاد نکنید! یک پیشنهاد بسیار مهم این که قبل از این که غذای محلی را نوش جان کنید، بهتر است دست هایتان را بشویید. شما با دست هایتان قرار است غذا را آماده یا نوش جان کنید.

حفظ سلامت افراد آسیب پذیر در سفر

سیستم ایمنی ضعیف یکی از دلایل مهمی است که باعث می شود در سفر دچار بیماری شوید. در این بین افراد مسن و خانم های باردار، بیش ترین احتمال بیماری را دارند و باید مراقبت بیش تری برای حفظ سلامت در سفر داشته باشند. خوردن غذای سالم را نباید به دلیل سفرهای طولانی و روزهای خسته کننده فراموش کنید و بهترین راه حفظ تعادل است. احتمال این که چند روز بگذرد و شما منظم غذا خوردن از دستتان در برود زیاد است و بعد از چند روز و با کاهش قدرت ایمنی بدن، آسیب پذیر تَر می شوید. یک رژیم غذایی متعادل در سفر خود داشته باشید که در آن ها گوشت و مواد پروتئینی را بتوانید از تخم مرغ، آجیل، عدس و گیاهان پروتئینی به دست بیاورید. همچنین میوه ها و سبزیجاتی که پوست آن ها جدا می شود را در سبد غذایی روزانه تان قرار دهید. برای حفظ سلامت در سفر خودتان هم نان و غلات را هم فراموش نکنید و از مایعات و آب سالم هم به میزان کافی بنوشید. خوردن قرص های مکمل دارویی مانند قرص های ویتامین و تقویت کننده به شما در حفظ سلامت در سفر کمک می کند. نوشیدنی های ورزشی و میان وعده های مقوی هم به کارتان خواهند آمد. برای گیاه خواران هم سفر کردن می تواند سخت باشد. مخصوصاً در لیست غذایی رستوران های کشورهای آمریکای جنوبی، گوشت پایه اصلی تمام غذاها بشمار می رود. از رستوران هایی که غذای مخصوص گیاه خواران ندارند استفاده نکنید تا میزان پروتئین بدنتان پایین نیاید. با این حال ممکن است از گارسون بخواهید که غذای گیاه خواری به شما بدهد، اما یک پاستا که در آب گوشت پخته شده را روی میزتان بگذارد. یا حتی سوپ ها هم می توانند با همین روش پخته و تهیه شوند و شما را دچار سو هاضمه کنند. اگر می خواهید گیاه خواری تان را حفظ کنید، می توانید خودتان مواد غذایی را تهیه و آشپزی کنید. به غذاها و مواد غذایی که به آن حساسیت دارید دقت کنید. یا اگر رژیم خاصی را دنبال می کنید، به میزان کالری و قند غذاها و دسرهایی که ارائه می دهند، توجه داشته باشید. حتی می توانید کتاب راهنمای سفر با خود داشته باشید تا بتوانید درک بهتری از منوهای خارجی داشته باشید. این موضوع در مورد خرید از فروشگاه ها و سوپرمارکت ها هم صدق می کند.

سفر خوبی را برایتان آرزو می کنیم!

آموزش درست راه رفتن و درست نشستن | نکات کاربردی بر...
روزه، راهی برای حفظ سلامت جسمی و روحی

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است