گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
جستجو
در حال جستجو...


ژئو پارک قشم | تنها پارک ثبت شده غرب آسیا در یونسکو

ژئو پارک قشم | تنها پارک ثبت شده غرب آسیا در یونسکو

رییس اداره علوم کمیسیون یونسکو ایران از ثبت ١۶ کرسی علمی از سوی ایران در یونسکو خبر داد و گفت: ژئو پارک قشم تنها ژئو پارک منطقه غرب آسیا است که در این سازمان به ثبت رسیده است. دکتر سید علی چاوشیان در پنل گرامیداشت روز «ملی خلیج فارس» که در محل سازمان زمین شناسی برگزار شد، گفت: کرسی های کشورها در یونسکو نشان دهنده فعالیت های کشورها در حوزه های مختلف علمی است و ایران در حال حاضر ١۶ کرسی علمی ثبت شده دارد.

وی با اشاره به ایجاد ۷ مرکز تحقیقات تحت پوشش یونسکو خاطر نشان کرد: علاوه بر آن تا پایان سال ٢٠١٩ م، ایران ٢٢ میراث ثبت شده در یونسکو دارد.

ژئو پارک ها محوطه هایی بوده که نشانگر تنوع عظیم زیستی و زمین شناختی کره زمین هستند و ژئو پارک های جهانی یونسکو، مناطقی هستند که از طریق برنامه های اجرا شده توسط جوامع محلی به منظور تقویت توسعه پایدار منطقه ای، تنوع زمین شناختی را ترویج می کنند. همچنین ژئو پارک ها به ارتقای آگاهی از تغییر اقلیم و بلایای طبیعی و همچنین پایش این پدیده ها کمک کرده و بسیاری از آن ها امکان تدوین راهبردهای کاهش خطر بلایای طبیعی را برای جوامع محلی فراهم می کنند.

جزیره قشم که به شکل دلفین در تنگه هرمز در سواحل جنوبی ایران واقع است، دارای تشکیلات زمین شناختی منحصر بفردی بوده که در اثر فرسایش ایجاد شده و مناطقی بسیار زیبا و دیدنی به شکل بیابان های سنگی ایجاد کرده است. به دلیل وجود منابع طبیعی فراوان در چشم اندازهای منحصر بفرد به ویژه ساختارهای زمین شناختی استثنایی است که ژئو پارک جهانی قشم در بخش غربی این جزیره واقع شده و موقعیت استراتژیک آن در خلیج فارس نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نماینده منطقه ای میان ژئو پارک های آسیای شرقی و اروپایی است.

مطرح شدن ژئو پارک قشم زمینه توسعه روزافزون گردشگری در سطح بین الملل و در پی آن توسعه اقتصادی و اشتغال بخش عظیمی از بومیان جزیره در کنار مراقبت صحیح از میراث ماندگار فرهنگی بر اساس استانداردهای بین المللی یونسکو را فراهم می سازد.

منبع: ایسنا

ایران میزبان نخستین جشنواره خوراک ملل شد!
احراز هویت با فناوری شناسایی صورت در فرودگاه

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

نظرات کاربران

    مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است