گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
جستجو
close.png
در حال جستجو...


نیلوفر، میزبان گرم و مهربان

نیلوفر، میزبان گرم و مهربان

سراب نیلوفر یکی از تفرجگاه های زیبای استان کرمانشاه است که به واسطه گُل های کمیاب نیلوفر گُل زرد همواره گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

در فاصله ٢٢ کیلومتری شمالِ غربی شهر کرمانشاه و در جاده اصلی کرمانشاه به سمت کوزران، پهنه آبی منحصر بفردی مملو از گُل های نیلوفر در دامنه کوه کماجار قرار گرفته که از دیرباز پذیرای گردشگران بسیاری بوده است. شاخصه اصلی که به سراب نیلوفر کرمانشاه اهمیت بخشیده و گردشگران را به سوی خود جذب می کند، گُل های نیلوفر آن است.

گُل نیلوفر سراب نیلوفر در نوروز از جمله گُل های مقدس در ایران باستان است که آن را مظهر صلح، باروری، کامیابی و هدیه ای شاهانه می دانستند. تقدس و اهمیت این گُل به گونه ای بوده که پیشینیان نقش آن را در طاق بستان بر دل سنگ حکاکی کرده تا جایگاه آن را در نزد گذشتگانِ این خطه تا به ابد یادآوری کنند.

نیلوفرهای زیبا، میزبان مهربان گردشگران

گُل های نیلوفر سراب نیلوفر با آغاز بهار و شروع فصل گرما سر از آب بیرون می آورند و برگ های خود را روی سطح آب پهن می کنند تا منظره ای دیدنی و زیبا را برای گردشگرانی که به این تفرجگاه آمده اند خلق کنند. برای کسانی که می خواهند این گُل های کم نظیر را از نزدیک ببیند، قایق هایی در کنار دریاچه تعبیه شده تا خاطره ای ماندگار را برای آنان رقم بزند.

این سراب از زمان های بسیار دور محل رشد گُل های نیلوفر بوده و با توجه به این که نیلوفر گُلی مقدس در میان ایرانیان باستان بوده، لذا این سراب نیز اهمیت بالایی داشته است.

به نظر می رسد آب این سراب دارای نوعی مواد معدنی خاص است که باعث شده این گُل ها در آن رشد کنند.

با توجه به قدمت وجود گُل های نیلوفر در این سراب و این که این نوع از گُل تنها در این سراب یافت می شود، لذا گُل نیلوفر به عنوان برند گردشگری کرمانشاه مطرح و به یکی از شناسنامه های این استان تبدیل شده است.

سراب نیلوفر در حال حاضر یکی از مناطق نمونه گردشگری کرمانشاه است که توانایی جذب گردشگران بسیاری را به سوی خود دارد.

علاوه بر گُل های نیلوفر، دریاچه سراب نیلوفر هر ساله با آغاز حیات مجدد گیاهان و درختان میزبان مهربانی می شود برای پرندگان مهاجری که خسته از مسافت طولانی پیموده شده، چند ماهی را میهمان این دریاچه هستند.

هر چند که از گذشته افسانه هایی درباره این دریاچه وجود داشته، از جمله این که گنجینه ای از خسرو پرویز در اعماق این سراب وجود دارد، اما این افسانه ها منبع تاریخی ندارند، ولی این نکته را متذکر می شوند که در میان مردمان باستان این منطقه، سراب نیلوفر جایگاه بالایی داشته است.

منبع: ایسنا

گذری بر تاریخچه شینگن
ابزار کانتورینگ | لوازم مورد نیاز شیک بودن آرایش

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

نظرات کاربران

    مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است