گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

روستای هدف گردشگری جلیزجند | قلب پرتپش فیروزکوه

روستای هدف گردشگری جلیزجند | قلب پرتپش فیروزکوه

تنگه واشی اسم بخشی از منطقه گردشگری است که به گوش همه آشنا است. تنگه ای که برای رسیدن به آن در فیروزکوه باید از روستای زیبای جلیزجند بگذرید. دسترسی به تنگه واشی فقط با عبور از روستا امکان دارد، بنابراین همه کسانی که یک بار به منطقه گردشگری تنگه واشی رفته اند حتماً از روستای جلیزجند عبور کرده اند.

روستای جلیزجند در ١۳ کیلومتری شمالِ غربی شهر فیروزکوه، به خاطر وجود رودخانه واشی، طبیعتی بکر و دشت های زیبایی دارد. قدمت روستای جلیزجند را تا قرن چهارم قبل از میلاد هم تخمین زده اند که آثار بجا مانده از قلعه ها و برج های دیده بانی در تنگه واشی گواه این مدعا است. خانه های روستای جلیزجند در بافت قدیم این روستا، از سنگ، چوب و خشت و گِل ساخته شده اند و برکت وجود رودخانه واشی و چشمه های اطراف آن، بستر زمین های این منطقه را برای زراعت، دامداری و باغداری مناسب کرده و مردم روستا محصولاتی مثل گندم، جو، یونجه، سیب زمینی، گردو، آلو، زردآلو و هلو را در این زمین ها کشت و برداشت می کنند.

وقتی از روستا می گذرید، چشم تان به سازه های کوچک زیادی در دل کوه می خورد. این سازه ها، درواقع آغل هایی برای نگهداری دام یا انبار محصولات هستند که در دل کوه ساخته شده اند.

روستای جلیزجند به عنوان روستای هدف گردشگری مورد توجه است و مردم و مسئولان در تلاش هستند تا با بالا بردن توانایی های منطقه برای اسکان و پذیرش گردشگر، آن ها را بیش تر با محیط این روستای زیبا آشنا کنند. زنان روستای جلیزجند هم بیکار نمانده اند و در این راه مشغول تولید محصولات خانگی برای عرضه به مسافران و حتی فراتر از آن به شهرهای دیگر هستند.

در آینده ای نَه چندان دور، امکان اسکان در خانه های بومگردی روستای جلیزجند فراهم می شود و بعد از گشت و گذار در تنگه واشی، می توانید در خانه های روستا اسکان داشته باشید و در دشت و باغ های اطراف روستا قدم بزنید و آرامش را در طبیعتی بکر و بی نظیر تجربه کنید.

کافی شاپ گل یخ | قدیمی ترین آبمیوه بستنی فروشی تهر...
رستوران سوخاری برگر | اولین برگر بدون نان در ایران

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است