گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

مرموزترین جای ایران در نزدیکی پایتخت

مرموزترین جای ایران در نزدیکی پایتخت

تاکنون روایات زیادی از مکانی به نام روستای ایستا در شهرستان طالقان به گوش رسیده است؛ از زندگی به سبک دوران قاجار در ایستا در طالقان و استفاده نکردن از مظاهر مدرنیته تا پرورش اسب های اصیل و میلیاردی اما این روایات چقدر صحت دارد و آیا این مرموزترین جای ایران است؟

مرموزترین جای ایران و مردمانی ترک زبان

برخلاف آن که گفته می شود ایستا در طالقان یک روستا است، آن جا روستا نیست و یک مجموعه جمعیتی آن هم با جمعیت خیلی اندک بشمار می رود.

ساکنین روستای ایستا اصالتاً ترک زبان و از مقلدین آیت الله تبریزی هستند که 80 سال پیش فوت کرده و معتقدند در زمان غیبت امام زمان (ع) باید در مسائل فقهی توقف کرد؛ مثلاً ماشین سوار نمی شوند یا شناسنامه نمی گیرند. بر همین اساس از آب، برق، تلفن و گاز هم استفاده نمی کنند.

گفته می شود ساکنین این منطقه جز جمعیت کشور به حساب نمی آیند.

ساکنین ایستا در پرورش اسب بسیار حرفه ای هستند و تخصص خوبی در این زمینه دارند، به همین دلیل بازار خوبی برای اسب های خود دارند و آن ها را با قیمت های میلیاردی حتی به مشتریان خارجی می فروشند.

این افراد از بازار بیرون چیزی خریداری نمی کنند و اغلب نیازهای خود را خودشان تأمین می کنند و برای کشاورزی و کشت برنج و دیگر مایحتاج هم در زمین های خود مشغول به کار هستند.

رسوم جالب مرموزترین جای ایران

در کوچه های این روستا اثری از رد پای خودروها دیده نمی شود. مردم روستا، زندگی و آداب و رسوم گذشته را همچنان حفظ کرده اند. نَه تنها شب ها پای تلویزیون نمی نشینند که به شب نشینی هم اعتقادی ندارند.

عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج برای آنان معنا و مفهومی ندارد. مهمان نواز هستند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد.

آن ها شناسنامه ندارند و جز آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند و هیچ گونه خدمات دولتی دریافت نمی کنند. آن ها بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی زندگی می کنند. مردم روستا بر طبق نظر مجتهد شأن عمل می کنند، او تا پایان عمرش بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می داد.

 

منبع: ایسنا

روستای صراخیه | قطعه گمشده بهشت ایران
آشنایی با معروف ترین جشنواره های ارمنستان

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است