گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

شاه قاجار با این دروازه عکس دارد

شاه قاجار با این دروازه عکس دارد

این دروازه تنها بخش باقی مانده از ارگ دولتی سمنان است.

تنها دروازه تاریخی باقی مانده

آن چه امروز به عنوان ارگ در میدانی به همین نام در شهر سمنان وجود دارد، تنها دروازه ارگ تاریخی سمنان است.

با توجه به این که تاریخ اتمام کار بنای دروازه ارگ تاریخی سمنان براساس کتیبه آن مربوط به سال 1302 ه.ق است، این اثر در زمان سلطنت ناصرالدین شاه در زمان حکمرانی انوشیروان میرزا-حاکم سمنان-و توسط حاجی بهمن میرزا بهاءالدوله-فرزند فتحعلی شاه قاجار-بنا شده است.

دروازه ارگ ورودی شمالی شهر و دروازه ارگ حکومتی سمنان نیز محسوب می شده است.

تعریض خیابان بهانه تخریب بنا

بقایای ارگ حکومتی در زمان پهلوی و به دنبال توسعه شهر و تعریض خیابان های آن از بین رفته و دروازه شمالی ارگ تنها بخشی از ارگ حکومتی است که حفظ شده و با توجه به این که در خیابان کشی ها در وسط خیابان واقع شده به یک میدان شهری تبدیل شده است.

اهمیت به ارگ تاریخی فقط در عهد قاجاریه

با توجه به این که دارالحکومه یا ارگ تاریخی سمنان مجموعه ای از بناها بوده که در زمان قاجار ساخته شدند، تصاویری از ارگ حکومتی سمنان در گذشته ثبت شده که گویای تعدد ابنیه و آثار این مجموعه بوده است.

ناصرالدین شاه قاجار در یکی از سفرهای خود به شهر مشهد سه شب را در این ارگ حکومتی گذرانده و گویا در همان سفر بوده که دستور ساخت دروازه شمالی و افزودن آن به دارالحکومه را می دهد و در سفر بعدی ناصرالدین شاه به مشهد که از قضا علاقه بسیاری به عکاسی داشته، عکس هایی از دروازه تازه تأسیس ثبت کرده است.

معماری بی نظیر ارگی تاریخی

ارگ دولتی سمنان در آن زمان در برگیرنده ١٢ برج با بناهای مختلف بوده و معمولاً دارالحکومه ها شامل بناهایی مختلفی مانند آب انبار، قراولخانه، حمام و حسینیه بوده و ارگ دولتی سمنان نیز طبیعتاً دارای چنین ابنیه ای بوده است.

این دروازه بی تردید یکی از دروازه های زیبای تاریخی به جا مانده در سطح کشور است، ضمن این که این دروازه از تزئینات و کاشی های زیبایی برخوردار است که ارزش تاریخی بالایی دارند.

کاشی کاری نبرد رستم و دیو سفید که بر بالای این دروازه قرار دارد را می توان به عنوان یکی از ویژگی های ممتاز این بنا نام برد و تصاویری از سربازان دوران قاجار که سلاح و ابزار نظامی آن زمان را با خود دارند از زیبایی ها و ویژگی های ممتاز دیگر این بنای تاریخی است. علاوه بر این کاشی های هفت رنگ و تزییناتی که در منارهای دروازه به کار برده شده، از دیگر جاذبه های ارگ تاریخی سمنان است.

در نمای شمالی تصویر نبرد رستم و دیو سفید، تصویر سربازان و افسران قاجاری و نشان شیر و خورشید است و در بالای نمای جنوبی علاوه بر برخی تزئینات، عبارت "السلطان بن سلطان بن السلطان ناصرالدین شاه صاحبقران" آمده است.

طرح گُل و برگ های اسلیمی، نقوش هندسی زیبا و نقش و نگارهای اساطیری در کاشی کاری ها از دیگر زیبایی های دروازه ارگ تاریخی سمنان است که نمای بیرونی و شمالی آن به واسطه این که ورودی شهر نیز محسوب می شده، از زیبایی و جذابیت بصری بیش تری برخوردار است. در کتیبه این ارگ به زمان ساخت دروازه اشاره شده است.

در این کتیبه آمده است "بر حسب امر قدر بندگان سکندرشان اعلی حضرت القدس همایون شاهنشاه جم جاه فلک بارگاه و ملجاء السلاطین و الخاقان ابن الخاقان بن الخاقان ناصر الدین شاه قاجار خلد الله ملکه و دولته به سعی و اهتمام جناب اشرف ضیاء الدوله انوشیروان میرزا حکمران سمنان اتمام همت پذیرفت، فی شهر محرم الحرام سنه بیچی ئیل خیریت دلیل «و با خطی ریزتر و در کنار همین سطر نوشته شده است» "هزار و سیصد و دو. عمل استاد حبیب الله، ولد استاد علی کاشی پر کاشانی کتیبه محمد باقر ولد حاجی سید مهدی الطباطبائی السمنانی".

 

منبع: ایسنا

بلیط فروشی تئاتر، ٢٢٠٠ سال قبل در آسیا
روستای صراخیه | قطعه گمشده بهشت ایران

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است