گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

زندان عسگراولادی و بازرگان کجاست؟!

زندان عسگراولادی و بازرگان کجاست؟!

برخلاف بیش تر کاروانسراهای ایران که از آهن و چوب و یا کاهگِل ساخته شده، دژ برازجان تنها کاروانسرای ایران است که از سنگ و ساروج ساخته شد. این بنا آن قدر باشکوه و محکم ساخته شده که هر بیننده ای را میخکوب و مجذوب خود می کند. زندان عسگر اولادی و بازرگان آن قدر حیرت انگیز است که یک روزنامه نگار انگلیسی به نام لرد کرزن در ارتباط با دژ برازجان گفته است: "من تمام ایران را گشتم و هیچ بنایی به محکمی و زیبایی کاروانسرای مشیرالملک ندیده ام." یا در فارس نامه ناصری آمده که "نزدیک به چهل هزار تومان رواج به خرج او رفته و مانندش در بسیاری عمارت و استحکام بنیان کاروانسرایی در استان فارس نباشد."

آشنایی کوتاه با زندانی اسرارآمیز

کاروانسرای مشیرالملک در زمان ناصرالدین شاه قاجار و به دستور میرزا ابولحسن خان مشیرالملک، طی 7 سال با هزینه ای معادل 40 هزار تومان ساخته شد. معمار این بنا "حاج محمد رحیم شیرازی"، این کاروانسرا و یا به قول برازجانی ها دژ را به طرز ماهرانه ای به سبک معماری زندیه ساخته است. جالب این جا است که صاحب این قلعه شگردی متفاوت برای محافظت از این کاروانسرا داشته است. به گفته یونس یزدان خواه، معاون حراست میراث فرهنگی شهرستان دشتستان و راهنمای این اثر باستانی، در این قلعه یا زندان عسگر اولادی و بازرگان، سوراخ های چهارگوشی بر روی دیوار موسوم به لانه کبوترها قرار گرفته که اگر دزدها حمله می کردند یا آتش سوزی می شده، کبوترها به پرواز درآمده و نگهبان ها و مسافران را خبردار می کرده اند. در ضلع غربی کاروانسرای مشیرالملک، یک درب بسیار بزرگ چوبی قرار دارد که راه ورودی اصلی به حیاط کاروانسرا است. در همین ضلع نیز طبقه دوم کاروانسرا قرار گرفته که به شاه نشین معروف است و در جلوی شاه نشین یک ایوان نسبتاً وسیع رو به خارج وجود دارد. این بنا مانند همه کاروانسراها، دارای 4 برج مرتفع است. مساحت کل بنا 7 هزار متر مربع و زیربنای آن حدود 4200 متر مربع است. کاروانسرای مشیرالملک مجموعاً 68 باب اتاق و حجره دارد که به دلیل تغییر کاربری آن در دوره های بعدی، تعداد اتاق ها کم یا زیاد شده اند.

جالب ترین نکته درباره کاروانسرایی تاریخی

جالب تر آن که این مکان تنها کاروانسرایی برای استراحت مسافران در راه تجارتی نبوده، بلکه از زمانی که قشون نظامی از سال 1293 شمسی به شهرستان برازجان وارد شد، این کاروانسرا به محل مناسبی برای استقرار نظامیان شناخته شده و در سال 1335 شمسی طی تغییرات و تعمیراتی، این بنا در اختیار شهربانی قرار گرفته و به زندان تبدیل شده و به همین دلیل به دژ برازجان معروف شده است. پس از تبدیل کاروانسرا به زندان، یک درب آهنی نصب شد و در طبقه بالا برجک ها، دیوارهای اضافی و پنجره های آهنی نصب شد و محوطه کاروانسرا به چهار قسمت تبدیل شد.

تبدیل کاروانسرا به زندانی مخوف

کاروانسرای مشیرالملک تا سال 1353 ه.خ زندان سیاسی کشور بوده و پس از آن تبدیل کاروانسرای تاریخی به زندان صورت گرفت. این زندان یک زندان معمولی نبوده بلکه انسان های مشهور و قهرمانی را نیز به خود دیده از جمله صفر قهرمانی-دومین زندانی سیاسی دنیا بعد از نلسون ماندلا-از 32 سال مدت زندانی اش 10 سال آن را در دژ برازجان گذرانده است. شهید مهدی عراقی، حبیب الله عسگراولادی و مهندس بازرگان نیز در این کاروانسرا زندانی بوده اند.

 

منبع: ایسنا

شهری که یک هتل هم ندارد
بلیط فروشی تئاتر، ٢٢٠٠ سال قبل در آسیا

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران (1 مورد)

مرتب سازی بر اساس
  • image0

    کاربر مهمان - Mahvash

    عالی

    0 آدرس کوتاه: