گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
جستجو
در حال جستجو...


قهوه خانه حاج علی درویش | قدیمی ترین قهوه خانه تهران

قهوه خانه حاج علی درویش | قدیمی ترین قهوه خانه تهران

قهوه خانه حاج علی درویش، قدیمی ترین قهوه خانه تهران، یکی از جاذبه های گردشگری تهران می باشد که به ثبت ملی نیز رسیده است. در این قهوه خانه می توانید در یک محیط سنتی و گرم، به تماشای هنر ایرانی بنشینید و چای بنوشید و حتی مطالعه هم کنید. گردشگران خارجی که به این قهوه خانه می آیند، مورد استقبال فراوان صاحب قهوه خانه، حاج کاظم درویش قرار می گیرند. حاج کاظم با چای های خوش رنگ و خوش طعم از آن ها پذیرایی می کند و در قهوه خانه خود از آن ها عکس یادگاری می اندازد تا خاطره خوبی را برایشان ثبت کند.

در ادامه این مقاله با گشتول باشید تا با این محیط زیبا و دل انگیز که از جاهای دیدنی تهران است، بیش تر آشنا شوید.

کوچک ترین قهوه خانه دنیا

این قهوه خانه در سال ١٢٩۷ ه.خ توسط حاج علی مبهوتیان تأسیس شد و اکنون توسط پسر وی حاج کاظم مبهوتیان اداره می شود. دکوراسیون سنتی و صنایع دستی ایرانی مانند ترمه، شیشه های رنگی و منبت کاری از جمله هنرهای زیبایی است که می توانید در این قهوه خانه مشاهده نمایید. این قهوه خانه قبل از این که محلی برای نوشیدن چای باشد، یک مکان فرهنگی و تاریخی است. در این قهوه خانه کارهای فرهنگی زیادی انجام می شود.

بازار تهران، یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که یکی از دیدنی های کوچک آن، قهوه خانه حاج علی درویش، قدیمی ترین قهوه خانه تهران می باشد. این قهوه خانه، علاوه بر دکوراسیون جذاب و چای های خوش عطری که دارد، یک مکان فرهنگی نیز محسوب می شود.

امور فرهنگی قهوه خانه

از جمله کارهای فرهنگی این قهوه خانه که از جذاب ترین جاهای دیدنی تهران محسوب می شود، قرار دادن یک سری کتاب در این مکان است. کتاب هایی که از قم ارسال می شوند و شما می توانید تا آماده شدن چای، وقت خود را با مطالعه این کتاب ها بگذرانید. تابلویی جلوی در ورودی این قهوه خانه وجود دارد که هر روز جمله ای پند آموز بر روی آن نوشته می شود. حاج کاظم، یک صندوق با نام "صندوق مولا" در این قهوه خانه قرار داده است. کسانی که در این قهوه خانه چای می خورند، بقیه پول خود را در این صندوق چوبی می اندازند. این پول پس از جمع آوری، به بچه های بهزیستی تعلق می گیرد. مسابقه محل کسب و کار زیبا، یکی دیگر از فعالیت های حاج کاظم بود که برای اولین بار در این قهوه خانه با همکاری انجمن کوهنوردان ایران برگزار شد و جایزه این مسابقه، مبلغ ١٠٠ هزار تومان وجه نقد و هدایای فرهنگی بود.

ثبت ملی

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در اقدامی تحسین برانگیز، این قهوه خانه را به همراه ٢٩ آیین بومی و سنتی در  فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت کرد.

چگونه از خوراکی های منجمد در سفر مراقبت کنیم؟
کافه نادری | کافه ای نوستالژی در تهران

آخرین مطالب نوشته شده توسط

کاربر مهمان

نظرات کاربران

    مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است