گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

تنگه چاهکوه | یکی از عجایب هفت گانه قشم

تنگه چاهکوه | یکی از عجایب هفت گانه قشم

تنگه چاهکوه قشم، یکی از عجایب هفتگانه قشم، از زیباترین دیدنی های قشم و جاذبه های گردشگری قشم می باشد که این تنگه با صخره ها و تندیس های طبیعی که بر اثر گذر زمان شکل گرفته، بسیار حیرت انگیز است.

آسمان تنگه چاهکوه در شب و دیدن ستاره های درخشنده آسمان آبی آن، یکی از بی نظیرترین تجربه های فراموش نشدنی و از جاذبه های طبیعی قشم محسوب می شود. در قسمت شرقی جزیره قشم، دره شگفت انگیزی که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند و همچنین همه عناصر دست به دست هم داده اند که هنرمندی طبیعت را به نمایش بگذارند.

تنگه چاهکوه قشم محلی برای ذخیره آب بوده و با عنوان دره مقدس یاد شده چرا که در زمان های قدیم آب، تقدس خاصی برای نیاکان ما داشته و در تابلوی اطلاعات این منطقه از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است.

سفر به چاهکوه

ورودی دره تنگه که به سر سه نگهبان تنگه شهرت دارد و سپس به چهار چاه می رسد که توسط مردمان محلی ایجاد شده تا محلی برای ذخیره آب شیرین ساکنان روستا باشد، هم اکنون به یکی از جاذبه های طبیعی قشم تبدیل شده است.

با عبور از این دره حیرت انگیز و تماشای تندیس ها، طاقچه ها، حفره های کروی و بیضی، شیارها، جوی های سنگی در کف دره، صدف های روی دیوار، خطوط فرسایش و دیوارهای عمودی مرتفع که بسیار لذت بخش و فراموش نشدنی است و شمارو محو تماشای این طبیعت زیبا می کند.

تنگه چاهکوه قشم در چهار طرف، چهار تنگه دارد که دره اصلی و دره عمود شکلی که یک چهار راه را تشکیل می دهد که هر چی قدم به جلو می گذارید، دیوارها بلندتر و نور کم تر می شود و به نقاطی می رسید که به سختی می شود از آن عبور کرد و فاصله دیوارها از نیم متر هم کم تر می شود و با طی کردن دره به سمت جنوب، کاهش عرض و افزایش شیب را حس خواهید کرد که دره به شکل V در آمده و صعب العبور می شود که نشان از سیلابی بودن آن است و به همین دلیل، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری قشم و دیدنی های قشم محسوب می شود.

احتمال نام گذاری تنگه چاهکوه قشم، وجود چهار حلقه چاه در ورودی می باشد که توسط ساکنان روستا برای ذخیره آب حفر شده و در طول چهار تنگه چاهکوه، کانال باریک جوی مانندی آب را از دره به داخل چاه هدایت می کند که علاوه بر تأمین نیاز آب و ذخیره، زیبایی خاصی به وجود آورده است.

این راه های آبی قدیمی هستند و از حدود ۴٠٠ سال پیش در این مکان قرار دارند. آن چه که در تنگه چاهکوه قشم باعث زیبایی فراموش نشدنی آن شده، نتیجه سال ها فرسایش سنگ های رسوبی، باد، باران، بارش های سیل آسا و نور خورشید بوده و باعث شده حفره هایی به وجود بیاورد که زیبایی آن را چند برابر کند و هم اکنون یکی از جاذبه های طبیعی جزیره قشم می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

سفر به سرزمین هیولاها | سفر به سرزمین بومارزو
حمام های آب گرم اونسن | چگونه به روش ژاپنی حمام کن...

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است