گشتول


سیستم جامع گردشگری


ورود به سیستم

ورود به سیستم گشتول

نام کاربری
رمز عبور
مرا به خاطر بسپار

ثبت نام در سیستم گشتول

نام
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز عبور
آدرس ایمیل
تکرار آدرس ایمیل
Captcha
close.png
در حال جستجو...

بلیط چارتر چیست و به نفع کیست!؟

بلیط چارتر چیست و به نفع کیست!؟

آن چه که باید درباره رزروهای گروهی و مزیت های آن بدانید، ممکن است برایتان پیش آمده باشد که وقتی برای خرید توری به آژانس مسافرتی مراجعه کرده اید و یا در تبلیغات روزنامه ها و مجلات به دنبال تور مناسبی بوده اید، با واژه تورهای چارتر شده برخورد کرده باشید. حال به بررسی این موضوع می پردازیم.

چارتر چیست؟

واژه چارتر (Charter) در لغت، به معنی اجاره هواپیما و یا صندلی و در بعضی موارد اجاره کامل هتل و یا بخشی از اتاق های آن است که از سوی ایرلاین های  هواپیمایی و صاحبان هتل ها به عنوان چارتر دهنده که معمولاً به تور اپراتورها، آژانس ها و مؤسسات گردشگری داخلی و خارجی-چارتر کننده-برای ارائه پکیج های مسافرتی با قیمت های مناسب هستند.

پرواز چارتری پروازهایی هستند که بنا به سفارش چارتر کننده در بعضی از مسیرها برقرار می شوند و ممکن است برای یک مقطع بسیار کوتاه زمانی و ایام خاص مثل ایام نوروز و یا برای مقاطع طولانی تر مثل تابستان برنامه ریزی شده باشند؛ البته در بعضی از مسیرهای پروازی مثل دبی و استانبول به دلیل وجود همیشگی تقاضا، پروازهای چارتری بطور سالیانه برگزار می شوند. یکی از مشخصه های اصلی این گونه پروازها، ریسک ناشی از پُر یا خالی بودن پرواز است که مستقیماً متوجه چارتر کننده بوده و در هر شرایطی، چارتر دهنده هزینه کامل را دریافت خواهد کرد. مسئولیت حمل و نقل داخلی و بین المللی اشخاص و لوازم شخصی و یا کالا و مسئولیت بروز مشکلاتی مانند تأخیر در پرواز، گم شدن بار مسافر، لغو پرواز، بروز حوادث غیر مترقبه برای مسافرین و هواپیما و غیره، به عهده ایرلاین بوده و چارتر کننده پاسخگو نخواهد بود.

چارتر هواپیما از طرف آژانس ها می شوند و در حالت دوم کهSeat Charter  گفته می شود، تعداد محدودی صندلی از یک پرواز در مسیر خاص و برای دورهای مشخص توسط چارتر کننده اجاره می شود و بر اساس مسافرتی که به دو صورت عمده اتفاق می افتد. در حالت اول که به Full Charter شناخته می شود، کلیه صندلی های یک پرواز در مسیر خاص و برای دورهای مشخص، اجاره سیاست های کاری چارتر دهندگان و تقاضای چارتر کنندگان، سیت چارتر انواع مختلفی دارد.

قیمت ارزان می خواهید، چارتر بخرید. مهم ترین مزیت در خرید بلیط هواپیمای چارتر شده، برای تورهای مسافرتی، برای مسافران عمومی و قیمت ارزان آن ها نسبت به قیمت واقعیشان در زمان های مشخص شده است، بنابراین برای شما به عنوان یک مسافر، خرید بلیط چارتر شده مخصوصاً در زمان هایی که سفر در پایین ترین حد خود قرار دارند، فرصتی مغتنم است.

وقتی آژانس مسافرتی از یکی از شرکت های هواپیمایی هر یکی از انواع چارتر را خریداری می کند که در واقع آن پرواز را برای خود در مدت زمانی مشخص با تخفیف های ویژه خرید انبوه، پیش خرید می کند و این مسیر برای او از طرف ایرلاین مربوطه گارانتی می شود. این جا است که آژانس مسافرتی تلاش می کند تا صندلی ها و یا اتاق های چارتر شده خود را در مراحل اول با درصد سودی اندک همراه با تبلیغات و اطلاع رسانی و جذب مشتری به فروش برساند. آژانس مسافرتی مجبور است برای به دست آوردن هزینه های چارتر خود، به هر ترتیب ممکن بلیط ها و یا اتاق هایش را بفروشد؛ برای همین است که گاهی شما می توانید در فصل های کم مسافرت، مثلاً بسته های مسافرتی به کیش را همراه با اقامت شبانه در هتل، چند گشت تفریحی و حتی یک وعده غذایی، به قیمت پایین بخرید.

اطمینان زمانی نیز از دیگر مزیت های استفاده از پروازها و تورهای چارتر شده است. به این معنی که شما برای زمانی که مورد نظرتان بوده، بلیط در دست دارید و با نبود بلیط و یا پُر بودن خطوط پروازی و یا هر مشکل دیگری مواجه نمی شوید.

استفاده از چارتر برای مسافران به نسبت فصل های کم مسافرت، چندان مقرون به صرفه نیست و قیمت آن ها تفاوتی با قیمت واقعیشان ندارند، چرا که در چنین زمان هایی مانند نوروز و تابستان، تقاضای سفر افزایش دارد و همه خدمات دهندگان گردشگری از ایرلاین ها گرفته تا آژانس های مسافرتی و هتل ها و غیره، مسافران خود را دارند. پس در مواقع رونق سفر ممکن است حتی بلیط چارتر شده با قیمت بیش تری به دست شما برسد.

چارتر کننده با اجاره صندلی های یک ایرلاین و یا اتاق های یک هتل، در واقع ریسک بزرگی انجام می دهد چرا که اگر نتواند مسافران خود را به موقع جذب کند، دچار ورشکستگی خواهد شد و این چارتر به ضرر او تمام می شود.

شاید برایتان پیش آمده باشد که مثلاً پکیج های مسافرتی استانبول با پرواز چارتر را با قیمت های پایین خریده باشید. قیمت این پکیج حتی ممکن است تا لحظات پایانی بسته شدن تور، به قیمت های کم تر هم برسد. این در حالتی است که چارتر کننده نتوانسته است مسافر خود را جذب کند و ممکن است پرواز و یا هتل خالی بمانند. به همین دلیل او تمایل دارد تا تور خود را حتی با قیمتی کم تر به فروش برساند.

آتشفشانی از آب | عجیب ترین پدیده های جهان
جنگل سنگ در یون نان چین | معرفی جنگل سنگی در چین

آخرین مطالب نوشته شده توسط

مطالب مرتبط

کاربر مهمان

captcha-image

نظرات کاربران

مرتب سازی بر اساس
  • تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است